Sosyal Medya

YouTube, Telif Hakkı İhlallerini Algılamak ve Yükleme Sürecinde Bunları Engellemek için Yeni Araçlar Ekliyor

YouTube, kullanıcılara yüklemelerdeki telif hakkı ihlallerini durdurma ve uygulama içindeki olası IP ihlallerini tespit etme konusunda daha fazla kapasite sağlamak için bazı yeni seçenekler sunuyor.

Öncelikle YouTube, telif hakkı talep sürecine, içerik oluşturucuların bir telif hakkı ihlali bildirirken algılama/kaldırma seçeneklerinde ‘Bu videoların kopyalarının YouTube’da ileriye dönük olarak görünmesini engellemek’ için yeni bir kutuyu işaretlemelerini sağlayacak yeni bir öğe ekliyor.

Başarılı bir telif hakkı talebinde bu kutu işaretlendiğinde, YouTube, Telif Hakkı Kimliği algılama ve video eşleştirme teknolojisini kullanarak diğer kullanıcıların aynı videoyu yüklemesini durdurmak için çalışır. Aynı süreç, YouTube Studio’daki ‘ Copyright Match ‘ sekmesinde bu ek olası ihlallerle birlikte bu kutu işaretlendiğinde, benzer herhangi bir içerik yüklendiğinde YouTube’un içerik oluşturucuları uyarmasını sağlayacaktır .

YouTube, içerik oluşturucuların  bu süreçte hak iddia ettikleri tüm video içeriğinin dünya çapında münhasır haklarına sahip olduklarından emin olmaları gerektiğini , ancak içeriğin sahibi sizseniz ve insanların farklı sürümler yüklemesini ve materyalinizi yeniden kullanmasını durdurmak istiyorsanız, o zaman bu yeni süreç, kötüye kullanıma karşı başka bir önlem sağlayacaktır.

YouTube, hak talebinde bulunulan içeriğiniz için sürecin ne kadar etkili çalıştığına dair bilgi sağlamak amacıyla, hak talebiniz nedeniyle kaç videonun yüklenmesinin engellendiğine dair yeni bir liste ekliyor.

Bu, ilk etapta insanların bir kopya yüklemesini bile engelleyerek IP’nizi korumanın iyi bir yolu olabilir ve bu da YouTube’un bundan elde edilen gelirin bir sonucu olarak anlaşmazlıkları ve sorunları azaltmasına yardımcı olabilir.

Aynı zamanda, bu tür herhangi bir işlem, çeşitli amaçlarla videoların sahte iddiaları yoluyla da kötüye kullanılabilir. Aracın yanlış bir iddiaya dayalı olarak uygulandığı bu gibi durumlarda YouTube, seçeneği bu kanallardan kaldıracağını veya yanıt olarak kanalları tamamen silmeye geçebileceğini söylüyor. 

YouTube, yeni güncellemenin bugünden itibaren kullanıma sunulacağını, ancak tam kullanılabilirlik için birkaç ay sürecek aşamalı bir süreçte uygulanacağını söylüyor. 

Buna ek olarak, YouTube da söylüyor Telif Maç Aracı ,  şimdiye kadar sadece YouTube İş Ortağı Programı yaratıcıları tarafından elde edilebilir olması, şimdi “ile sunulacaktır olduğunu konular geçerli bir yayından kaldırma talebi herhangi yaratıcısı”.

Seçenekler, YouTube içerik oluşturucuları için daha fazla telif hakkı koruması sağlayacak ve kopya ihtarları  geçmişte platform için sorunlu bir unsur olsa da, tespit sistemlerini iyileştirmek ve içerik oluşturucuların bunları yönetme yükünü azaltmak için çalışıyor. 

Yeni telif hakkı tespiti ve kaldırma süreçleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz .  

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir