Web

YouTube Raporları Video Tüketim Davranışları Gelişirken Reklam Gelirinde% 49 Artış Gösteriyor

Dijital tüketim davranışları geliştikçe ve yeni alışkanlıklar yerleşik hale geldikçe, geleneksel reklamcılık yaklaşımları da tamamen dönüştürülüyor ve çoğu durumda baş aşağı çevriliyor.

YouTube, daha geniş bir tüketici kohortunda video içeriği için tercih edilen tüketim yüzeyi haline geldiğinden, bu alandaki en son büyük değişim şimdi ortaya çıkıyor.

Bu hafta, YouTube’un ana şirketi Alphabet, YouTube’un bu dönem için yıllık% 49 artışla 6 milyar dolarlık reklam geliri elde ettiğini gösteren Q1 2021 sonuçlarını bildirdi . Bu çok büyük bir sonuç ve artık YouTube’u yıllık kazançta dijital video rakibi Netflix’i yenmek için hızlandırıyor. 

Rakamlar, insanlar YouTube içeriğini evdeki TV setlerinde giderek daha fazla izledikçe, YouTube’un artık dijital dünyanın ötesine ulaşan video ortamındaki artan varlığını yansıtıyor.

Geçen ay, YouTube’un YouTube baş ürün sorumlusu Neal Mohan , bu değişimle ilgili bazı yeni bilgiler verdi ve şunları kaydetti:

“Mobil, platformda içeriğin tüketilme biçiminin en büyük yüzdesini oluştursa da,  en hızlı büyüyen izleme deneyimimiz TV ekranındaydı. Geçen Aralık ayında ABD’de 120 milyondan fazla kişi TV ekranlarında YouTube veya YouTube TV yayınladı. Ve ortaya çıkan başka bir ilginç izleme davranışı var. Yeni nesil izleyiciler, YouTube’u öncelikli olarak TV ekranında izlemeyi tercih ediyor: Ayrıca Aralık ayında,  ABD’deki oturum açmış YouTube CTV izleyicilerinin dörtte birinden fazlası neredeyse yalnızca TV ekranında içerik izledi. “

ARALIK AYI İTİBARİYLE ABD TVLERİNDE NE İZLENİYOR

Özellikle genç izleyiciler bağlantılı TV izlemeye daha alıştıkça, YouTube yavaş yavaş geleneksel TV kanallarını gölgede bırakıyor ve bu da reklamverenlerin bu giderek daha önemli kitlelere daha uygun maliyetli, daha hedefli ve daha etkili tanıtım kampanyaları yoluyla ulaşmaları için yeni fırsatlara işaret ediyor.

Markalar ve pazarlamacılar için iyi bir haber, ancak CNBC’nin belirttiği gibi , TV kanalları için o kadar da iyi değil: 

“YouTube ile Netflix arasında kim öne çıkarsa çıksın, her ikisi de geleneksel lineer TV’den dikkat ve dolar çalıyor.”

Ancak bu değişim, gelişen tüketici ortamını ve yine, insanların artık video içeriğiyle etkileşimde bulunma şeklini yansıtıyor. Yeni video değişimi, isteğe bağlı, her zaman mevcut içerikle giderek daha uyumlu hale geliyor. Ve yeni nesil ortaya çıktıkça, daha kısa bölümler ve kliplerle daha uyumlu hale geliyor.

Bu da manzarayı önemli ölçüde değiştirir. 

Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Philipp Schindler’e göre :

“Kitlelere ulaşmak için tarihsel yaklaşımlar, diyelim ki, lineer TV artık gerçekten işe yaramıyor. Reklamverenler artık YouTube’u başka hiçbir yerde bulamadıkları kitlelere ulaşmak için kullanıyor. Ve unutmayın, 18’den 49’a kadar -yaşındakiler aslında YouTube’u tüm lineer TV’lerin toplamından daha fazla izliyor. Markalar da YouTube’da TV’ye kıyasla daha fazla erişim görüyor. “

Normal TV şovları için tanıtımlar izliyorsanız ve programlamanın neden daha yaşlı tüketicilerle giderek daha uyumlu göründüğünü merak ediyorsanız, bu yüzden. Gelişen video tüketim davranışları, daha genç izleyicilerin “eski usul” TV’den uzaklaşıp daha çok bağlantılı görüntülemeye doğru ilerlediğini görüyor. Çocuklarınız muhtemelen YouTuber’ları TV sunucuları veya oyuncularından daha fazla idolleştiriyor ve bu, daha geniş şemada küçük bir şey gibi görünse de, büyük ölçüde daha geniş geçişi yansıtıyor.

Ve bu, önümüzdeki on yıllar boyunca medya satın alımını etkileyecek ve bu, kendi planlamanızda ve sürecinizde dikkate almanız önemlidir.

Elbette, YouTube’un reklam geliri artışındaki bir diğer unsur , YouTube İş Ortağı Programı’nın parçası olmayanlar da dahil olmak üzere tüm kliplere reklam ekleme hamlesidir . Bu, YouTube’un reklam envanteri büyük ölçüde genişletildi – bununla birlikte, bir faktör olarak bile, genel YouTube tüketim davranışlarındaki artış, burada hala temel bir itici güç.

Diğer YouTube notlarında, Alphabet ayrıca YouTube’un TikTok klonu ‘Shorts’ın şu anda günlük 6,5 milyara kadar görüntülendiğini ve 2020’nin sonunda 3,5 milyardan yükseldiğini bildirdi.

Bu, hala erken aşamasında olan seçenek için önemli bir fırsata işaret ediyor. YouTube , geçen yıl Eylül ayında Hindistan’da ilk kez piyasaya sürüldükten sonra, geçen ay ABD’de Shorts lansmanını yaptı .

Alphabet, reklam özellikleri açısından, YouTube’daki TrueView for Action reklamlarıyla “büyük bir ivme” gördüğünü ve biçimi kullanan reklamverenlerin sayısının geçen yıl ikiye katlandığını da bildirdi. 

Alphabet, ilerleyen ana odak noktası olarak YouTube’da ortaya çıkan e-ticaret fırsatlarına da işaret etti: 

“Bildiğiniz gibi insanlar zaten ne satın almak istediklerine karar vermek için YouTube’a gidiyor. Biz de satın almalarını kolaylaştırmak ve keşif sürecini genel olarak çok daha kolay hale getirmek istiyoruz.”

Ayda 2 milyardan fazla oturum açmış kullanıcı ve her gün bir milyar saatin üzerinde video izlenen YouTube, dijital video lideri olmaya devam ediyor – bu da artık yavaş yavaş, çok daha geniş bir tüketim davranışları yelpazesine hizmet veren genel video lideri haline geliyor. 

Bu, pazarlamacıların not etmesi gereken önemli bir nokta olmakla birlikte, bunun sonucunda reklam ortamındaki değişim gelecek yıllarda hissedilecektir.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir