Sosyal Medya

WhatsApp Tartışmalı Gizlilik Politikası Güncellemesini Yeniden Başlatıyor, Kabul Etmeyen Kullanıcıları Cezalandıracak

Bu ilginç olacak.

İlk denemesiyle yaşanan bir tartışma dalgasının ardından , WhatsApp, uygulamanın Facebook ile daha fazla veri paylaştığını görecek olan yeni Gizlilik Politikası güncellemesini kademeli olarak yayına sokacak – ancak yalnızca mesajlaşma platformundaki işletmeye özgü eylemlerle ilgili olarak.

WhatsApp başlangıçta güçlü kullanıcı direncinin ardından değişikliği ertelemeyi seçti , ancak şimdi WhatsApp kullanıcıları bu yeni uygulama içi uyarılarla bir kez daha yaklaşan değişiklik konusunda uyarılıyor.

Hatırlayacağınız gibi, Ocak ayında  WhatsApp  yeni güncellemeyi ilk kez  daha doğrudan uygulama içi uyarılarla başlattı ve  bu, değişikliğin WhatsApp’ın  yakında kişisel bilgilerini ana şirket ile paylaşacağı anlamına gelmesinden endişe duyan WhatsApp kullanıcıları arasında büyük bir tepkiye yol açtı. Facebook, özel mesajlarına erişim dahil ve esasen güncellemeyi kabul etmeye zorlandıklarını veya WhatsApp’ın hesaplarını kaldıracağını söyledi.

Her iki durumda da yanlış olan bu, ancak yalnızca öneri alternatif mesajlaşma uygulamalarını indirme listelerinin en üstüne çıkarmak için yeterliydi – örneğin Telegram,  yalnızca üç günde 25 milyon yeni kullanıcı ekledi , Signal ve Viber ise büyük artışlar gördü. faiz.

Tepki, Facebook’u değişikliği daha iyi açıklamak için tam sayfa gazete reklamları yayınlamaya zorlayacak kadar önemliydi, daha sonra belirtildiği gibi , güncellemenin tüm sonuçlarını iletmesi için daha fazla zaman vermek için tamamen geri adım attı . 

Ancak nihayetinde, WhatsApp’ın Facebook Pay ve uygulamalar arası bağlantıyı etkinleştirmek gibi Facebook’un daha geniş mesajlaşma e-ticaret planlarını kolaylaştırmak için değişikliği uygulaması gerekecek. Yani şimdi tekrar gidiyor.

Ve bu sefer çok daha yumuşak bir yaklaşım sergilerken, değişikliği kabul etmemenin sonuçları oldukça dik.

WhatsApp’ın belirttiği gibi :

” Birkaç haftalık bir sürenin ardından, kullanıcıların aldığı [gizlilik politikası güncellemesi] hatırlatıcısı sonunda kalıcı hale gelecektir. O zaman, güncellemeleri kabul edene kadar WhatsApp’ta sınırlı işlevsellikle karşılaşacaksınız. Bu, aynı anda tüm kullanıcıların başına gelmeyecek zaman.”

Zamanla artacak olan bu sınırlamalar şunları içerecektir:

  • Sohbet listenize erişememe
  • Gelen çağrıları veya bildirimleri alma yeteneğinin kaldırılması
  • Sonunda, WhatsApp “telefonunuza mesaj ve çağrı göndermeyi durduracak”

Bu yüzden WhatsApp, yeni güncellemeyi kabul etmediği için kimsenin hesabını silmeyeceğinden emin olsa da, uygulama siz yapana kadar etkin bir şekilde işe yaramayacaktır. Yani gerçekten, bu anlamda sadece anlambilim. 

Uyumsuzluk için artan cezalar, WhatsApp kullanıcıları arasında yeni bir endişeye yol açabilir ve bu da alternatif mesajlaşma araçlarının bir kez daha güçlendiğini görebilir. Ancak WhatsApp, geniş ölçeğinin çoğu kullanıcının rahatsız olmasını önlemek için yeterli olacağını umacaktır – eğer tüm kişileriniz ve sohbetleriniz zaten WhatsApp’taysa ve yeterli sayıda kişi ağlarını yeni bir uygulamada yeniden başlatmaktan rahatsız olmazsa, önemli kullanım kaybını azaltmak.

Muhtemelen ne olacak. İnsanlar mahremiyet konusunda endişeli olsa da, defalarca gördüğümüz gibi, rahatlık genel olarak daha geniş nüfus için çok daha büyük bir husustur ve eğer arkadaşlarınız değişmezse, sizin de geçiş yapmanın pek bir anlamı yoktur.

Bu muhtemelen mutlaka kötü bir şey değildir. WhatsApp’ın sürekli olarak yinelediği gibi :

” Politika güncellemesi ,  mesajlarınızın gizliliğini hiçbir şekilde arkadaşlarınız veya ailenizle etkilemez.”

Güncelleme yalnızca, bu etkileşimlerden elde edilen verileri reklam veya diğer iletişim amaçları için kullanmayı seçebilen uygulama içindeki seçili işletmelerle iletişimle ilgilidir. Ayrıca, belirtildiği gibi, Facebook’un daha geniş mesajlaşma entegrasyon planına doğru çalışırken, WhatsApp’ın akış içinde daha fazla ödeme seçeneği sunmasını da sağlayacak .

Bu anlamda, genel şemada alışılmadık veya gerçekten tartışmalı bir güncelleme değil. Ancak, WhatsApp’ın, anlaşılır bir şekilde pek çok kişiyi çılgına çeviren aşırı gizlilik odağını bir şekilde azaltıyor.

Bu, daha fazla kişinin uygulamayı tamamen bırakması için yeterli olsun, şimdi bekleyip göreceğiz.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir