Sosyal Medya

WhatsApp, Hintli Düzenleyicilerden Artan Baskı Ortasında Gizlilik Politikası Güncellemesine Yaklaşımını Yumuşatıyor

Görünüşe göre WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası güncellemesini uygulamaya yönelik ikinci girişimi, ilkinden çok daha iyi gitmiyor – ve şimdi şirket, WhatsApp ve Facebook arasındaki veri paylaşımı konusundaki endişeleri gidermeye çalıştığı için değişikliği tamamen sulandırmış görünüyor. .

Durumun bir özeti – Ocak ayında, WhatsApp gizlilik koşullarında gelecek bir güncellemeyi duyurdu ; bu, insanların WhatsApp içindeki işletmelerle etkileşimlerinden elde edilen bazı verilerin ana şirket Facebook ile paylaşılabileceği anlamına geliyordu. Uçtan uca şifrelenmiş WhatsApp’taki insanların kişisel mesajlaşma bilgileri veya etkileşim verileri hiçbir noktada iki şirket arasında paylaşılmak üzere ayarlanmadı, ancak her iki durumda da duyuru, milyonlarca kişinin alternatif indirmeyi gördüğü büyük bir tepkiye yol açtı. Uygulamadan uzaklaşmak için Signal ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları.

Kullanıcı yanıtı önemli olmalı, çünkü ilk duyurudan iki hafta sonra WhatsApp , şirkete güncellemeyi açıklaması için daha fazla zaman vermek ve kullanıcıları olup bitenlere daha iyi hazırlamak için değişikliği ertelemeye karar verdi .

Ardından, geçen ayın başlarında, WhatsApp kullanıcılara uygulama içi uyarıları bir kez daha göstermeye başladı ve onları, netleştirilmiş ifadeler ve daha spesifik açıklayıcılarla birlikte, yaklaşan değişiklik hakkında bilgilendirdi.

WhatsApp, bu daha spesifik uyarıların endişeleri gidereceğini açıkça ummuştu, ancak görünüşe göre öyle olmadı.

Geçen ay Hindistan Hükümeti , veri paylaşımıyla ilgili endişeleri öne sürerek mesajlaşma devini değişikliği tamamen geri çekmeye çağırırken , Alman düzenleyiciler de yeni veri paylaşım süreçlerinin etkilerini sorgulayarak AB çapında güncelleme yasağı çağrısında bulundu .

Hindistan, WhatsApp’ın en büyük tek uluslu kullanıcı tabanına ( 530+ milyon kullanıcı ) ev sahipliği yapan bölgede büyük bir genişleme planladığı için bu açıdan Facebook için özellikle önemli bir endişe kaynağı .

Ancak Facebook’un WhatsApp para kazanma planlarıyla bir sonraki adımları atmak için güncellemeyi uygulaması gerekiyor, bu nedenle daha sonra değişikliği zorlamak için geçen hafta Hindistan Hükümetine karşı kendi karşı yasal eylemini başlattı.

Bu, Facebook’un bölgedeki uzun vadeli beklentileri için iyi değil. Bu yüzden bu yeni güncelleme biraz mantıklı.

Geçen hafta, WhatsApp, gelecek güncellemesinin etrafındaki şartların ifadesinde bir değişiklik yaptı ve bu, değişikliği kabul etmeme nedeniyle her türlü kullanıcı cezasını etkin bir şekilde ortadan kaldırıyor.

WhatsApp , değişikliği yaymak için ikinci girişimini duyurduğunda , şunları açıkladı:

” Birkaç haftalık bir sürenin ardından, insanların aldığı [gizlilik politikası güncellemesi] hatırlatıcısı sonunda kalıcı hale gelecektir. O zaman, güncellemeleri kabul edene kadar WhatsApp’ta sınırlı işlevsellik ile karşılaşacaksınız. Bu, aynı anda tüm kullanıcıların başına gelmeyecektir. zaman.”

Zamanla artacak olan bu sınırlamalar şunları içerecek şekilde ayarlandı:

Sohbet listenize erişememe
Gelen aramaları veya bildirimleri alma özelliğinin kaldırılması
Sonunda, WhatsApp “telefonunuza mesaj ve arama göndermeyi durduracak”
Ancak şimdi WhatsApp bu cezaları tamamen kaldırıyor.

Gelen yeni ifadeli explainer , WhatsApp söylüyor:

“Güncellemeyi gören kullanıcıların çoğunluğunun kabul ettiğini göz önünde bulundurarak, WhatsApp’ta güncelleme hakkında daha fazla bilgi veren ve bunu yapma şansı olmayanlara inceleyip kabul etmelerini hatırlatan bir bildirim göstermeye devam edeceğiz. bu hatırlatıcıların kalıcı hale gelmesi ve uygulamanın işlevselliğini sınırlaması için hiçbir planım yok.”

Yani kabul etmemenin cezası yok. Kabul etmiyorsanız, yeni şartları kabul etmek zorunda değilsiniz ve hesabınız üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

Bu önemli bir geri adım – ve belki de bu, Hintli yetkilileri yatıştırmak ve Facebook’un bölgedeki gelecek planlarını rayından çıkarabilecek daha fazla gerilimden kaçınmak için yeterli olacaktır.

“Güncellemeleri kabul etmeyenlerin bunu doğrudan uygulamada yapabilmeleri için başka fırsatlar da olacak. Örneğin, biri WhatsApp’a yeniden kaydolduğunda veya biri bu güncellemeyle ilgili bir özelliği ilk kez kullanmak isterse. “

Bu nedenle WhatsApp, daha fazla çatışmayı önlemek için potansiyel cezalarını sessizce sulandırdı, ancak yalnızca ‘kullanıcıların çoğunluğunun’ yeni şartlarını uygulamanın devre dışı bırakılması tehdidi altında kabul etmesini sağladıktan sonra.

Bu, tüm endişeleri hafifletmek için yeterli olacak mı – ve düzenleyiciler ve yetkililer, Facebook’un bu konudaki ticari uygulamalarından, daha sonra geri adım atsalar bile, esasen zorbalık taktikleri kullanma konusunda tatmin olacaklar mı?

Kullanıcı verilerinin kullanımı konusunda çevrimiçi platformlar ve çeşitli hükümet yetkilileri arasında artan gerilimin altını çizen ve en azından yakın gelecekte önemli bir çekişme noktası olmaya devam edecek gibi görünen ilginç bir uygulama.

Ancak şimdilik WhatsApp kullanıcıları yeni politikayı kabul etmek zorunda kalmayacak. Ta ki bir aşamada olana kadar.

Bu, uygulama için bir sonraki çatışma noktası olabilir.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir