Sosyal Medya

Twitter Kimlerin Tweetlerinde Sizden Bahsedebileceğine İlişkin Yeni Kontroller Üzerinde Çalışıyor

Twitter, ‘Kültürü İptal Et’in evidir ve bu eğilimin gelişimini anlamış olsanız da olmasanız da, hiç şüphesiz, platformda adınızın geçmemesini tercih ettiğiniz kişiler tarafından bahsedildiği bazı deneyimler yaşamışsınızdır. spam gönderenler, eski arkadaşlar/meslektaşlar, yanlış etiketler vb.

Şimdi, tweet’lerinize kimlerin yanıt verebileceğini kontrol etme kapasitesinin nispeten yakın zamanda eklenmesiyle uyumlu olarak , Twitter ayrıca , platformda kimlerin sizden @bahsetebileceği konusunda, insanların istenmeyen dikkatlerden kaçınmasına ve olumsuz deneyimleri sınırlandırmasına yardımcı olabilecek yeni kontroller deniyor. uygulamada.

Twitter’dan Dominic Camozzi tarafından ana hatlarıyla belirtildiği gibi , platform, kendinizi bir tweet zincirinden ‘bahsetmemek’ için bu prototipten başlayarak, söz kontrolleri için birkaç farklı varyasyon üzerinde çalışıyor.

Yeni süreç, tweet açılır menüsünde yeni bir “Bu konuşmadan kendinizden bahsedin” seçeneği sunacak, böylece kendinizi belirli bir değiş tokuşla daha fazla etkileşimden kurtarabileceksiniz. @handle’ınızın sohbetle bağlantısı kesilir, ancak orijinal tweet metninde hala tıklanamaz olarak kalır.

Bunu, platformdaki resimlerde etiketlendiğinizde, ‘ Fotoğraftan etiketi kaldır ‘ seçeneği aracılığıyla zaten yapabilirsiniz , ancak bu, kullanıcılara, seçilen Tweet tartışmalarıyla herhangi bir doğrudan ilişkiden uzak durma ve daha fazla kapasite sağlama kapasitesi verir. uygulama içi deneyiminizi yönetmek için. Bu, spam göndericilerden kaçınmak için iyi olabilir, aynı zamanda engellemek istemeyebileceğiniz, ancak yalnızca belirli bir öğeyle etkileşim kurmak istemeyeceğiniz troller de olabilir. Veya konuşma daha tartışmalı veya saldırgan bir alana dönüşebilir ve bununla hiçbir şey yapmak istemezsiniz.

Buna ek olarak Twitter, takip etmediğiniz biri tarafından sizden bahsedildiğinde yeni bir bildirim eklemek istiyor.

Bu süreçte, bildirimlerinizden bir tweet’ten bahsetmeyi genişlettiğinizde, tweet’in kendisinde ‘Kendinizden Bahsedin’ seçeneği olacak.

 bu düğme aracılığıyla bir tweet’te kendinizden bahsetmeyi seçtiğinizde, o belirli Tweet yazarı, ayarlarınızı tekrar güncellemediğiniz sürece sizden bir daha bahsedemez. Bu, tek bir söze daha aşırı bir yanıt olabilir – ancak yine de, eğer bir spam göndericiyse veya tweet’leri kötüye kullanan biriyse, bunları tamamen kesmenin hızlı ve kolay bir yolu olabilir, bu bir gelişme olabilir. 

Twitter ayrıca, 1, 3 veya Bir seferde 7 gün.

Bu, trollere ve belirli bir olaya yanıt verebilecek kişilere hitap etmenin başka bir yolu olabilir.

Son olarak, Twitter ayrıca, herhangi birinin sizden bir gün boyunca bahsetmesini engellemenizi sağlayacak yeni bir seçenekle, Kültürü İptal Et yığınından kaçınmalarına yardımcı olmak istiyor.

Bu işlem, kullanıcılara @handle’ları çok fazla tweet sözü aldığında bir uyarı sağlayacaktır. Kullanıcılar daha sonra bu sözleri gözden geçirebilir ve esprili tweet’leriyle smaç yapmak isteyenleri kısıtlamak için bahsetme ayarlarını değiştirebilir ve ekranın alt kısmındaki her şeyi kapsayan bir ‘Tüm bahsetmeleri duraklat’ seçeneği ile.

Camozzi, bu seçeneğin kullanıcıların, daha önce bahsedilen Twitter yığınlarında olduğu gibi, genellikle orijinal tweeter’ı hedef almayan, ancak platformdaki paket davranışı tarafından körüklenen durumların artmasını durdurmasına yardımcı olabileceğini söylüyor. O gün için öfkenin odak noktası her ne konuda olursa olsun bir duruştur. Ancak Twitter nefret döngüsü genellikle çok kısadır ve insanlar bir sonraki tartışmaya çok hızlı bir şekilde geçerler – bu nedenle, insanların @handle’ınızdan 24 saat bahsetmesini engellemek, zaman zaman sönmek için yeterli olabilir. durumu ve herhangi bir büyük psikolojik ve/veya marka geri tepmesinden kaçının.

Ve zararlı olabilir. Twitter’da yeterince zaman geçirmiş olan herkes, muhtemelen şu ya da bu zamanda Twittersphere’in kızgın bakışının odağında, yorumunuzun ya da eyleminizin kasıtlı olup olmadığını ve tweet’inizin sonuçlarını düşünüp düşünmediğinizi bulmuştur. , eleştiri ve geri tepme seli, özellikle algılanan karakter özelliklerinizin diğer suçlama ve yargılama biçimlerine dönüştüğü için zor olabilir.

Temel olarak, hiç kimse yanlış bir tweet için ‘iptal edilmek’ istemez ve bu seçenekler bundan kaçınmaya yardımcı olabilir veya en azından kullanıcılara herhangi bir endişenin ortadan kalkacağı umuduyla nasıl bahsedildikleri üzerinde biraz daha kontrol verebilir ve onlar çok uzun süre kalabalığın odak noktası kalmayacak.

Ama bu başka sonuçlara da yol açabilir. Örneğin bir marka, bir krizin ortasında bahsetmeleri devre dışı bırakmaya karar verirse, bu onu uzun vadede daha iyi mi yoksa daha kötü mü yapar? Kullanıcılar, markanın @mentions’ı kapattığının ve bunun yangınları daha da körükleyebileceğini ve odak sorununu daha büyük bir tartışmaya dönüştürebileceğini ve sonuç olarak daha da uzun süreceğini açıkça fark edecekler.

Elbette bilmek imkansız, çünkü yanıt duruma göre değişecektir. Ancak, kafanızı kuma gömmenin yardımcı olmayacağı bazı durumlar vardır – ancak yine de, bireysel kullanıcılar için, belirtildiği gibi, sorunun sona ermesine izin vermek ve devam eden sorunlardan kaçınmak için yeterli zaman sağlayabilir.

Twitter hala bu aşamada bu seçenekleri deniyor, bu görüntülerle erken konsept maketleri, bu nedenle tamamen değişebilir, bu öğelerin hiçbiri serbest bırakılmayabilir. Ancak burada bir fayda var gibi görünüyor – sadece herhangi bir tartışmadan geri adım atma seçeneklerini eşleştirirken, aynı zamanda eylemlerinizden sorumlu tutulmayacağınızı umarak sorumluluktan kaçıyormuş gibi görünmüyorsunuz. . 

Hiç şüphe yok ki hesap verebilirlik önemlidir, ancak Twitter’ın hesap verebilirlik biçimi genellikle orantısız ve sonuç olarak zarar verici olabilir.

Ancak her durumda, neyin yeterli bir yanıt olduğuna nihai olarak kim karar verirse, muhtemelen kendi fikir ve eğilimlerinize bağlı olacaktır. Bu, eğer uygulanırsa, bunu zaman zaman tartışmalı bir seçenek haline getirebilir.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir