Sosyal Medya

Twitter, Görsel Gönderme Sürecindeki Değişiklikleri Anlatıyor ve Görsel Önizlemelerde Algoritmik Yanlılığı Ele Alıyor

Bu ilginç – bu ayın başlarında Twitter , tweet’lere eklenen görseller için güncellenmiş, tam resim görüntüleme formatını çıkardı ve kullanıcıların otomatik olarak kırpılmış bir versiyonun aksine resim önizlemelerinde tam bağlamı elde etmesini sağladı.

Bu iyi bir güncelleme, tweet zaman çizelgenizde biraz değişiklik olsa bile. Ancak özellikle ilginç olan, Twitter’ın bugün yayınlanan bir genel bakışta yeni bir ışık tuttuğu güncellemenin arkasındaki mantık .

Esasen güncelleme, iyileştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlamak için değil, algoritmik önyargıları ele alma çabalarının bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Bu konudaki soruşturma , kullanıcıların ekli resimlerde Twitter’ın görüntü kırpma algoritmasının beyazları siyahlara göre nasıl tercih ettiğine dair örnekleri paylaşmaya başladıklarında geçen Ekim ayında başladı.

Twitter , bu örnek tweet’lerin bir sonucu olarak kendi araştırmasını başlattı ve bu daha sonra görsel algoritmalarının daha geniş bir analizine ve bu göreve uygunluğuna yol açtı.

Ve gerçekten de sorun buldu.

Twitter, önceki görüntü kırpma işleminin görüntü kırpmayı belirlemek için bir ‘belirginlik algoritması’ kullandığını söylüyor.

” Belirginlik algoritması, bir kişinin bir resimde ilk önce neyi görmek isteyebileceğini tahmin ederek çalışır, böylece sistemimiz bir resmi kolayca görülebilen bir boyuta nasıl kırpacağını belirleyebilir. Belirginlik modelleri, insan gözünün bir resme nasıl baktığı konusunda eğitilir. Çoğu insan için en önemli olanı önceliklendirme yöntemi olarak. İnsan gözü izleme verileri üzerine eğitilen algoritma, görüntüdeki tüm bölgeler için bir belirginlik puanı tahmin eder ve en yüksek puana sahip noktayı merkez olarak seçer. kırpma. “

Kullanıcıların bu süreçteki olası önyargıları bildirmesinin ardından Twitter, belirginlik algoritmasının görüntülerde siyahlara göre beyaz insanlar için daha güçlü bir tercihe sahip olduğunu ve bazen de “bir kadının göğsünü veya bacaklarını” seçtiğini gösteren dahili bir test gerçekleştirdi. “resimlerde odaklamanın temel öğelerini belirlemek için” göze çarpan bir özellik olarak.

Her ikisi de açık bir şekilde sorunlardır, bu da Twitter’ın görüntü kırpma sürecini güncellemesine yol açar, bu da o zamandan beri mobil uygulamada tam görüntü ekranına geçtiğini gördü.

Açık olmak gerekirse, Twitter’ın araştırmaları sorunları marjinal buldu:

  • Siyah ve beyaz bireyler arasında yapılan karşılaştırmalarda, demografik eşitlikten beyaz bireyler lehine% 4’lük bir fark vardı.
  • Her 100 kadın görüntüsü için, yaklaşık üçü baş dışındaki bir yerde kırpılmıştır.
  • Görüntüler baştan kırpılmadığında, spor formasındaki numara gibi görüntünün fiziksel olmayan yönlerine kırpılıyordu.

Yine de, bu cephelerde herhangi bir önyargı kabul edilemez olduğu için harekete geçmeye karar verdi.

Bu da Twitter’ı ilginç bir bulguya götürüyor:

“Sonuçlarımızdan biri, Twitter’daki her şeyin bir algoritma için iyi bir aday olmadığı ve bu durumda, bir görüntünün nasıl kırpılacağı en iyi insanlar tarafından verilen bir karardır.”

Algortihmalar, görevleri optimize etmede ve insanlara sevdiklerini daha fazla göstermede çok iyidir, ancak burada gösterildiği gibi, mevcut önyargıyı güçlendirebilir ve sorunlu davranışları besleyebilirler. 

Büyük bir sosyal ağın, belki bazı durumlarda algoritmaların ileriye giden yol olmadığı sonucuna varması ilginçtir.

Belki bu, diğer platformları aynı şeyi daha fazla düşünmeye sevk edebilir.

Bunu resim kesme güncelleme Twitter’ın tam bakış okuyabilir burada .

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir