Sosyal Medya

Twitter, Bluesky Sosyal Medya Yerel Yönetim Projesi için Yeni Lideri Açıkladı

Twitter, Twitter CEO’su Jack Dorsey’e göre , projenin bundan sonra ‘çok daha hızlı hareket edeceğini’ görecek olan ademi merkeziyetçilik odaklı bluesky girişimi için yeni bir liderliği duyurdu .

Projenin yeni lideri , olay planlama uygulaması Happening’in kurucusu ve aynı zamanda kripto para birimi topluluğuna yoğun bir şekilde dahil olan Jay Graber olacak .  

Graber, merkezi olmayan bir sosyal ekosistem için geniş vizyonunu şimdiden belirledi ve şimdi, çaba için ileriye dönük daha net bir yol ile proje için yeni personel işe almaya başlamayı hedefliyor.

Ama bluesky tam olarak nedir, diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Özel bir cevabı olmayan ilginç bir soru. En azından henüz değil.

İlk olarak 2019’da duyurulan Twitter, bluesky’yi “sosyal medya için açık ve merkezi olmayan bir standart” geliştirmeyi amaçlayan bir proje olarak tanımlıyor .

Gereğince bluesky web :

Sektör liderlerini en son haberler ve analizler hakkında bilgilendiren ücretsiz haber bülteni Social Media Today’den günlük haber bültenini alın.Abone

” Birbiriyle bağlantısız siloları birbirine bağlayarak ve sosyal deneyimin kontrolünü kullanıcılara geri vererek sosyal ağı yeniden inşa etmeye odaklanıyoruz. Misyonumuz, açık ve merkezi olmayan halka açık sohbet için teknolojileri geliştirmek ve benimsemek. “

Çamur gibi temiz, değil mi?

Ademi merkeziyetçilik, esas olarak gücü büyük bankalardan ve hükümet düzenleyicilerinden uzaklaştırmayı ve her kişiye kendi yönetimini sağlamak için bir araç sağlayarak insanların ellerine geri vermeyi amaçlayan kripto para birimi hareketinin temel odak noktasıdır. kripto para ve finansal işlemler durumunda. 

Sosyal medya perspektifinden bakıldığında, Twitter, bluesky’yi, algoritmaların ve katılım sistemlerinin nasıl geliştirildiği üzerinde daha fazla kontrol şeklinde, birkaç büyük teknoloji oyuncusundan uzakta, kullanıcılara gücü yeniden dağıtmak için bir araç olarak görüyor.

Projenin başlangıcında, Dorsey proje için üç temel odak alanı belirledi:

  • Kötüye kullanımı ve yanıltıcı bilgileri ele almak için geliştirilmiş çabaları kolaylaştırmak için
  • Kullanıcıların ve daha geniş topluluğun platform algoritmalarına daha fazla giriş yapmasını sağlamak
  • İnsanlara platform kurallarına daha fazla girdi sağlayarak konuşma sağlığını iyileştirmek

Bu çabaların tam olarak nasıl gerçekleştirileceği hala belirsiz, ancak fikir, Bitcoin ve diğer kripto para projeleriyle aynı ilkeleri kullanarak, her bireyin daha geniş sürece katkıda bulunabileceği topluluk girdisi üzerine sosyal platformlar oluşturulabileceğidir.

Yani, görebileceğiniz gibi, bluesky’nin ne olduğunu gerçekten bilmiyorsanız, yalnız değilsiniz, çünkü hiç kimse tam olarak, projenin tam olarak ne olacağını henüz bilmiyor. Ancak Twitter, Graber’ın bu hedeflere uygun net bir vizyonla öncülük edecek doğru kişi olduğundan emin.

Bunun, gelecekte sosyal platformların nasıl geliştirileceği üzerinde büyük bir etkisi olabilir veya ayrıntıların birleşik bir şekilde çalışamayacak kadar karmaşık ve merkezi olmayan bir şekilde potansiyel olarak hiçbir anlamı olmayabilir. Ancak Twitter bunu öğrenmek için projeye yatırım yapıyor ve bu ilginç bir fikir, incelemeye değer. Buradaki endişe, zamanla, insanların yaşanmış deneyimlerinden uzak, yönetim kurulu toplantıları aracılığıyla dünyanın kaderini kontrol eden çok az kişiye bağımlı hale gelmemizdir. 

Belki de bu gibi girişimlerle güç dengesi yeniden kurulabilir ve insanların hayatlarını etkileyen şeylerde daha fazla söz sahibi olmaları için daha fazla imkan sağlanabilir. 

Belki. İçsel güç yapıları her zaman var olmuştur veya öğrenilmiş davranışa dayalı olarak oluşturulmuştur. Ama belki bu düşünceyi değiştirmenin ve bu unsurları yeniden yapılandırmanın bir yolu vardır.

Bluesky ekibinin neler geliştireceğini bekleyip görmemiz gerekecek. 

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir