Sosyal Medya

TikTok, Dijital Okuryazarlığı Teşvik Etmek İçin Yeni #FactCheckYourFeed Girişimi Başlattı

Yanlış bilgi, her dijital platform için kilit bir odak haline geldi ve bu hafta TikTok, dijital okuryazarlığı geliştirmeye yardımcı olacak ve uygulamasında yanıltıcı raporların yayılmasını durduracak yeni bir girişim duyurdu .

#FactCheckYourFeed olarak adlandırılan yeni kampanya, TikTok kullanıcılarına “içerikle kritik bir şekilde etkileşime girmeleri, platformumuzda güvenli bir şekilde gezinmeleri ve kendilerini olası zararlara karşı korumaları” için ihtiyaç duydukları becerilerle donatmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

TikTok’un açıkladığı gibi :

” Kullanıcılarımızı ciddiye almaya yardımcı olma sorumluluğunu üstleniyoruz, bu da herkesin ihtiyaç duyduğu zaman iyi ve doğru bilgilere erişmesini sağlamak anlamına gelir. Bunu başarmak için, kullanıcılarımızın ne izlediklerini doğru bir şekilde belirleyebilmeleri ve kendilerine potansiyel olarak yanlış veya zararlı bilgiler verilip verilmediğini öğrenin. “

Dijital okuryazarlık, artık özellikle sosyal medya platformları için kritik bir husustur ve insanların yaklaşık % 71’i artık haberlerinin en azından bir kısmını sosyal medya uygulamalarından alıyor. Bu, tüm sosyal platformları önemli haber kaynakları haline getiriyor ve gerçek zamanlı, sosyal beslemelerin kamusal doğası ile aynı zamanda yanlış bilgilendirme kampanyalarına ve değişken gündemlere dayalı kamusal eylemi etkilemeyi amaçlayan hedefli itmelere katkıda bulunuyor.

TikTok, bu tür çabaların temel kaynağı olarak görülmese de, yanlış bilgilendirme ve dezenformasyon grupları tarafından hedef alınmaktadır.

Platformun en son şeffaflık raporuna göre , TikTok geçen yılın ikinci yarısında ABD’de 340.000’den fazla videoyu, seçim yanlış bilgileriyle ilgili kurallarını ihlal ettiği için kaldırdı ve aynı zamanda çeşitli bölgelerde propaganda ve siyasi odaklı içerik yaymak için de kullanılıyor .

Bazı yönlerden, TikTok, genç izleyiciler arasındaki popülerliği göz önüne alındığında, bu tür çabalar için aslında daha da önemli olabilir. TikTok, daha genç kullanıcı gruplarına bu tür bir eğitim sağlamada bir rol oynayabilirse, bu farkındalığın ilerlemesine yardımcı olabilir, bu da insanları bu tür içeriği gelecekte daha eleştirel bir gözle görmeye daha iyi konumlandıracaktır.

Demek istediğim, siyasi hareketleri ve seçmen faaliyetlerini seçmen faaliyetlerini etkilemedeki rolünün önemi göz önüne alındığında , gerçekten de – şimdi Finlandiya’da yapıldığı gibi – okullarda dijital okuryazarlığı öğretmeliyiz .

Ancak yine de görünüşte çok uzak bir yerde, bunun gibi programların yapması gerekecek ve TikTok’un inisiyatif aldığını ve kullanıcılara izlenecek önemli şeyler hakkında daha fazla rehberlik sağlamaya çalıştığını ve aynı zamanda bunu onlara ilettiğini görmek güzel. daha rahat ve duyarlı oldukları yollar.

“#FactCheckYourFeed için amacımız, topluluğumuzu biraz daha derine inmeye ve biraz daha geniş düşünmeye teşvik etmektir. Bu önemli becerileri geliştirmek, insanlara sadece çevrimiçiyken değil, günlük yaşamlarında da yardımcı olacaktır.”

Devam eden çeşitli faydaları olabilecek önemli ve değerli bir amaç.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir