Sosyal Medya

Sosyal Medya Düzenlemesinde Yeni Bir Aşamaya mı Gidiliyor?

ABD Hükümeti geçen hafta, dijital platformların diğer platformları satın alma, reklam işlerini yürütme, kullanıcı bilgilerini kullanma konusunda yapabileceklerine ilişkin potansiyel sınırlamalar ve kısıtlamalar da dahil olmak üzere sosyal medya platformlarının işleyişi üzerinde büyük etkilere sahip olabilecek bir dizi önemli duyuru yaptı. veriler ve daha fazlası.

Cuma günü,  Temsilciler Meclisi’ne, tümü büyük teknoloji tekellerinin çeşitli unsurlarını hedefleyen dört ayrı yasa tasarısı sunuldu .

Reuters tarafından bildirildiği üzere , bu dört fatura potansiyel olarak şunları görebilir: 

  • Platformlarında kendi ürünlerini tercih eden platformlara karşı bir yasa. Örneğin, Google artık aramada kendi ürünlerini tanıtamayacak, Apple’ın Spotify yerine Apple Music’i tercih etmesine izin verilmeyecek vb.
  • Edinen şirketin, platformun halihazırda sunduğu herhangi bir ürün veya hizmetle rekabet halinde olmadığını kanıtlayamadığı sürece, teknoloji sektöründeki iş birleşmelerine ilişkin bir kısıtlama. Facebook’un bu hüküm kapsamında WhatsApp veya Instagram’ı almasına izin verilmeyecekti.
  • Kendi platformlarında faaliyet gösteren bağlı şirketlere sahip dijital platformların, bu bağlı kuruluşların diğer işletmelerle rekabet etmesi durumunda yasaklanması. Bu, tercihli davranışı azaltmayı amaçlar ve potansiyel olarak belirli unsurların satışını zorlayabilir. 
  • Kullanıcıların verilerini, isterlerse rakip bir işletme de dahil olmak üzere başka bir yere aktarmalarına izin vermek için yasal yükümlülük altında olan platformlar ile iyileştirilmiş kullanıcı veri taşınabilirliği.

Ayrı Tasarıda ayrıca verecekti Adalet Bölümü Antitröst Lig bir fon önemli derecede artış hem karşı halen devam olanlar gibi, antitröst davaları uygulamak yardımcı olmak amacıyla, Facebook ve Google .

Gerçekten de, teknoloji devlerine karşı her zaman devam eden antitröst davaları vardır ve finansman artışı, bu önemli sorunların ele alınmasına ve daha fazla soruşturmanın finanse edilmesine yardımcı olacaktır.

Bu faturalar geçirilir ise bunların bazıları bunu başarabilir bile ileri araştırmalar devam Avrupa ve potansiyel etrafında diğer bölgelerde de iken veya, yani teknoloji devleri çalışabilir nasıl kısıtlamalarının yeni dizi koyacağız veri paylaşımına kısıtlamalar , yabancı hükümetler tarafından olası kötüye kullanım endişeleri nedeniyle.

Bu aynı zamanda ABD Hükümeti’nin Çin’e ait dijital platformları içeren Çin ile veri paylaşımının etkilerini incelemeye devam etmesi ve WeChat’in yanı sıra bir aşamada TikTok’u da etkilemesiyle sonuçlanabilir. TikTok geçen yıl ABD’de bir yasaktan kaçınmayı başarmış olsa da , Trump yönetimi onu ABD’nin mülkiyetine sokmaya çalıştıktan sonra, ABD-Çin gerilimlerine bağlı olarak Amerika’da hala potansiyel bir kapanma ile karşı karşıya kalabilir.

Toplamda, bu unsurlar dijital pazarlama ortamında büyük değişimlere neden olabilir ve sektörde çalışan herkesin not alması ve sonuç olarak değişikliklere hazırlanması önemli olacaktır. 

Yine de, gerçekten, bu hareketler büyük bir sürpriz değil.

Sosyal medyanın yükselişi ve günlük etkileşim sürecimizde oynadığı kilit rol göz önüne alındığında, bir aşamada, özellikle Facebook ve Co.’nun gücünde hüküm sürmek için yeni kuralların getirilmesi kaçınılmaz görünüyor. platformlardan giderek siyasi sansür gibi şeyleri tartmaları isteniyor ve ağları büyük küresel değişimleri etkilemek için kullanılan varlıklar.

Bu son not bir abartı gibi görünebilir, ancak sosyal uygulamalar aracılığıyla kendi sınırları dışında seçmen tepkisini etkilemeye çalışan yabancı kökenli, hükümet tarafından finanse edilen gruplar ve politikacılar, özellikle doğrudan bir çizgi olarak Facebook ve Twitter’a giderek daha fazla eğiliyor. seçmenler , diğer şeylerin yanı sıra, ana akım medyanın kapsamı hakkında şüphe uyandırmalarına izin veriyor, sosyal medyanın gerçekten de siyasi manzarada sismik değişimlere neden olduğu çok açık.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yükselişi bize bir şey gösterdiyse, o da sosyal medyanın artık kitlelerle geniş ölçekte ve gerçek zamanlı olarak bağlantı kurmak için ana platform olduğu ve insanların %71’inin haber girdilerinin en azından bir kısmını aldığıdır. sosyal medya platformlarından ve yükselen, bu sadece daha önemli hale gelecek.

Trump’ın Facebook, Twitter ve YouTube’dan son zamanlarda yasaklanması siyasi sansür ve kimin halka açık bir platforma sahip olup olamayacağı konusundaki kararların artık teknoloji tarafından alındığı gerçeğiyle ilgili daha fazla endişe uyandırırken , bu zaten çeşitli hükümet yetkililerini ve milletvekillerini korkuttu. Silikon Vadisi’ndeki CEO’lar. Bu, özel teşebbüse, Trump yasağını kabul etseniz de etmeseniz de önemli bir mesele olan bir siyaset unsuru üzerinde doğrudan kontrol sağlar.

Bu nedenle Facebook, dış düzenleme çağrısında bulunuyor ve hatta bu tür endişeleri gidermek için çeşitli uzmanlardan oluşan kendi üçüncü taraf düzenleyici grubunu oluşturdu . Facebook’un umudu, bağımsız Gözetim Kurulunun bu tür kararlar almasına nasıl yardımcı olabileceğini göstererek, daha geniş düzenlemeler için yeni bir yol sağlayabilecek ve bu tür kararları elinden alabilecektir.

Esasen, Facebook ve diğer platformlar da kuralların kendi iç ekipleri tarafından belirlenmemesini tercih ediyor – ancak mevcut süreçte çok az seçenekleri var. Bu nedenle, bu yeni faturalar ileriye doğru bir adım olabilir, ancak aynı zamanda Facebook’un büyüme ve satın alma yoluyla daha da genişleme fırsatını da sınırlayacaktır.

Bu gerçekten de, Hikayeler ve Makaralar gibi daha fazla Facebook klonlama işlevi göreceğimiz ve WhatsApp ve Instagram gibi karşıt platformları satın alma girişimlerinin daha az olacağı anlamına geliyor. 

Bu daha iyi bir senaryo olur mu? Yani, muhtemelen. Facebook’un klonları geleneksel olarak orijinalleri kadar başarılı olamadı, bu da sektörde rekabet için daha fazla alan bırakıyor. 

Ancak her iki durumda da, buradaki sonuçlar önemlidir ve endüstri genelinde büyük bir değişimi tetikleyebilir. Daha gidilecek çok yol var, ancak bu geçişteki her bir öğeye göz kulak olmaya değer.   

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir