Sosyal Medya

Snapchat, Universal Music Group ile Yeni Bir Müzik Lisans Anlaşması Duyurdu

Snapchat, Universal Music Group (UMG) ile Snap kullanıcılarının uygulama içi Sounds kitaplığı aracılığıyla UMG sanatçılarından şarkı klipleri eklemesini sağlayacak yeni bir anlaşma yaptı . Buna ek olarak, Snapchat ayrıca, Snapchat kullanıcıları için Snap’leri için ses içeriği bulmasını kolaylaştıracak olan Sounds seçeneklerine küratörlü çalma listeleri eklemek istiyor.

Anlık Sesler

Snapchat, Sounds’u çeşitli müzik şirketleriyle bir yıllık müzakerelerin ardından geçen yılın sonlarında başlattı . Sesler, kullanıcıların küratörlüğünde bir müzik kataloğundan yakalama öncesi veya sonrası Snap’lerine müzik eklemelerine olanak tanır.

At lansmanı , Snapchat Warner ve Sony sanatçıların ses klipleri sunulan ve şimdi, o da o karışımın içine Universal kadrosunda katacak. UMG sanatçıları arasında Lady Gaga, Rihanna ve 50 Cent sayılabilir.

Seçenek, bazı yönlerden, uygulama içi eğilimlerin çoğunu besleyen, ağırlıklı olarak müzik ve seslere odaklanan TikTok’un artan popülaritesine yanıt olarak geliyor. Sonuç olarak, tüm uygulamalar müziği daha büyük bir odak noktası haline getiriyor. YouTube geçtiğimiz yıl müzik endüstrisine 4 milyar doların üzerinde ödeme yaptığını bildirirken, Facebook Spotify ile ortaklığını genişlettiğini duyurdu ve bu da kullanıcıların tam uzunlukta müzik parçalarını doğrudan Facebook’ta paylaşmasını ve dinlemesini sağlayacak.

Ve açıkçası, müzik platform içi etkileşimi artırmada büyük bir rol oynayabilir. Çoğunluğu YouTube’da en çok izlenen videolar müzik video klipleri, ve belirtildiği gibi, TikTok artık tüm yeni müzik trendleri yakıt ile, app bile nasıl müzisyenler etkiliyor adını ve oluşturmak için bir araç en üst düzeye çıkarmak gibi parçaları. 

Bu nedenle, bu öğeye odaklanmalarını artıran daha fazla platform görmek mantıklı.

Buna ek olarak ve Next Reality tarafından bildirildiği üzere , UMG anlaşması, daha geniş tanıtım çabalarının bir parçası olarak uygulamanın karuselinde görünen UMG sanatçılarıyla ilgili daha fazla AR Lensi görecek. Snap yaratıcıları, Lens Studio aracılığıyla UMG parçalarını Lenslerde de kullanabilecek.

Snapchat ayrıca, kullanıcıların doğru parçayı daha zahmetsizce bulmalarına yardımcı olmak için Sounds içindeki küratörlüğünü ‘Çalma Listelerini’ genişletmek istediğini de belirtiyor. 

Snapchat tarafından açıklandığı gibi :

” Çalma listeleri, Snapchat’te trend olan şarkıların yanı sıra topluluğumuzla alakalı türlere, ruh hallerine ve anlara odaklanacak.”

Snapchat, müzik kullanımını en üst düzeye çıkarmak için üzerine inşa etmeye çalışacağı “Ruh Hali”, “Yeni Sanatçılar” ve “Aşk” da dahil olmak üzere Sesler’de zaten birkaç kategoriye sahip. 

Bu, Snaps’te müziği daha fazla dikkate alacak mı? Söylemesi zor, ancak kendi TikTok benzeri ‘Spotlight’ seçeneğinin popülaritesi ile birlikte, Snap’in genişletilmiş katılım avantajlarına sahip olabilecek temel kullanım trendleriyle daha iyi uyum sağladığını görebilir.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir