Sosyal Medya

Instagram, Makara Oluşturucuları Teşvik Etmek İçin Yeni Bir ‘Bonus’ Ödeme Seçeneği Üzerinde Çalışıyor

Görünüşe göre Facebook, TikTok’un hızlı yükselişini engellemek için diğer platformlardan hala ilham alıyor gibi görünüyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında Snapchat , Snapchat uygulamasındaki özel bir sekmede yaşayan kısa, TikTok benzeri video kliplerin bir beslemesi olan Spotlight adlı kısa biçimli video trendini başlattı .

Biçim çok tanıdık ve Facebook’un sahip olduğu Instagram’da zaten bu öğeyi kapatacak Makaralar var. Ancak Spotlight’ın temel farklılaştırıcısı, Snap’in aynı zamanda seçeneğe olan ilgiyi daha da artırmak için en iyi Spotlight yaratıcılarına günde 1 milyon dolar ödüyor olması.

Spotlight’ın her ay 125 milyon Snapchat kullanıcısı tarafından ziyaret edildiği ve bazı içerik oluşturucuların Spotlight kliplerinden büyük paralar kazanmasıyla bu etkili bir yaklaşım oldu .

Aslında o kadar etkili oldu ki, Instagram şimdi benzer bir ödeme programı sunmaya çalışıyor gibi görünüyor ve uygulama araştırmacısı Alessandro Paluzzi , uygulamanın arka uç kodunda bu duyuru ekranını tespit ediyor .

Burada gördüğünüz gibi Instagram, Reels promosyonuna odaklanan yeni bir ‘bonus’ programını test ediyor gibi görünüyor.

Yukarıdaki ilk noktaya göre, program, kullanıcıların yeni Reels içeriğini paylaştıklarında ‘Instagram’dan bonus kazanmalarını’ sağlayacak. O zaman, görünüşe göre, programdan ‘kazanç’ talep etmek için belirli bonus eşiklerine ulaşmanız gerekirken, içerik oluşturuculara sunulan değişken bonuslar da olacaktır.

Açıklayıcı notları, kullanıcıların programdan nakit ödeme kazanacağını özellikle söylemiyor, ancak seçilen içerik oluşturuculara Reels katkıları için ödeme yaparken Snapchat Spotlight yaklaşımıyla uyumlu görünüyor – ancak görünüşe göre etkileşim / kalitenin aksine yükleme hacmine dayanıyor. .

Bu gerçekten çok şaşırtıcı değil.

Facebook’un son beş yıldaki ürün geliştirme kılavuzu temelde iki basit öğeye indi – ‘CTRL C’ ve ‘CTRL V’. Bir platform etkili bir şey başlattığında, Facebook’un onu ne zaman kopyalayacağını görmek için bekleyen bir oyundur ve nihai cazibeyi sağlayan eşsiz ölçeği ile, genellikle bu yaklaşımla rekabeti reddedebilir ve / veya köreltebilir.

Demek istediğim, eğer işe yararsa, Facebook’un bunu yapmayı bırakması için bir neden yok – ama yine de, özellikle TikTok durumunda, Facebook şimdiye kadar, Çin’in sahip olduğu short ile ivmesini yavaşlatamadı. bir sonraki milyar kullanıcılı sosyal medya platformu olma yolunda ilerlemeye devam etmek için Facebook’un çeşitli kopyalarını ve engellerini kaldıran bir video uygulaması oluşturdu .

Ve Facebook kesinlikle şunu denedi:

Facebook , TikTok’un henüz bir izleyici kitlesi oluşturmadığı pazarlara odaklanarak 2018’de ‘ Lasso ‘ adlı ilk TikTok klonunu başlattı . Proje hiçbir zaman başarılı olamadı ve Facebook, geçen yıl Temmuz ayında Lasso’yu tamamen kapattı .
Facebook, TikTok’un bölgede yasaklanmasından birkaç gün sonra Hindistan’da başlattığı Instagram Reels’daki TikTok’a en doğrudan saldırısında çok daha başarılı oldu . IG şefi Adam Mosseri, bu seçenek için istikrarlı bir ilerleme bildirirken Instagram hala Makaraların nasıl en üst düzeye çıkarılacağını araştırıyor.
Reels lansmanının yanı sıra, Facebook ayrıca en iyi TikTok içerik oluşturucularına bunun yerine yalnızca Makaralara göndermek için büyük para anlaşmaları sundu . Bunun, Makaraların alımını artırmada ne kadar etkili olduğu belli değil
Facebook ayrıca NPE ekibi aracılığıyla , her ikisi de kısa biçimli video klipler etrafında toplanan müzik işbirliği uygulaması ‘ Collab ‘ ve rap odaklı ‘ Bars ‘ dahil olmak üzere birkaç TikTok benzeri deneysel uygulama başlattı .
Tüm bu çabalar, Facebook’un uygulamanın büyümesini yavaşlatma stratejisinin bir parçası olarak akılda TikTok ile başlatıldı. Ancak Facebook’un TikTok’a en doğrudan saldırısı aslında nadiren tartışılıyor ve muhtemelen halk arasında bile bilinmiyor.

2019’da Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, o zamanki ABD Başkanı Donald Trump’la “gizli” bir akşam yemeği düzenledi ve ikilinin daha geniş teknoloji alanındaki birçok zorluğu ve fırsatı tartıştığı.

The Wall Street Journal’ın açıkladığı gibi, bu toplantının ana odak noktası gerçekten de TikTok’un yükselişiydi :

” Ekim ayı sonunda Beyaz Saray’da özel bir yemekte, Sayın Zuckerberg Çinli internet şirketlerinin yükselişi Amerikan iş tehdit ve Facebook dizginlemek daha büyük bir endişe olması gerektiğini Başkanı Trump davayı yapılan bazı insanların söyledi. “

Bu, Zuckerberg’in Trump ile yaptığı bu toplantıdan hemen önce Georgetown Üniversitesi’ne yaptığı bir konuşmada Zuckerberg’in açıkladığı aynı duyguyu yansıtıyor :

” Çin, çok farklı değerlere odaklanan kendi internetini inşa ediyor ve şimdi internet vizyonunu diğer ülkelere ihraç ediyor. Yakın zamana kadar, Çin dışındaki hemen hemen her ülkede internet, güçlü ifade değerlerine sahip Amerikan platformları tarafından tanımlanıyordu. bu değerlerin kazanacağına dair hiçbir garanti. “

Zuckerberg konuşmasında özellikle TikTok’un Çin Hükümeti’nin emriyle bazı kullanıcıları sansürlediğini ve bu tür uygulamalar aracılığıyla ÇKP’nin erişiminin genişletilmesiyle ilgili artan endişelerin altını çizdiğini belirtti.

Sonra ne oldu?

Kasım ayının başlarında, Zuckerberg’in Trump ile görüşmesinden tam anlamıyla günler sonra, ABD Hükümeti, TikTok’a yönelik bir ulusal güvenlik soruşturması duyurdu ve bu, sonunda, Trump’ın , ABD mülkiyetine satılamazsa, ABD’de TikTok’u tamamen yasaklamasına yol açtı . Bu sonunda başarısız oldu, ancak birçok insanın gözden kaçırdığı unsur, Facebook’un tüm süreci başlatmasıdır – ABD Hükümeti ile şüphe tohumlarını eken Facebook’du ve sonunda Trump yönetiminin TikTok’u neredeyse işsiz bırakmaya zorladığını gördü. biliyoruz.

Bu bağlamda, Facebook’un 2020’de siyasi lobiciliğe herhangi bir büyük teknoloji devinden daha fazla harcadığını ve harcamasını yıllık% 17,8 artırarak 19,68 milyon dolara çıkardığını ve politika kararları üzerinde daha fazla etki yaratmaya çalıştığını belirtmekte fayda var. çıkarlarıyla ilgili.

Facebook, TikTok’u zorlamak için elinden geleni yapıyor – ve bir yandan, Çin’in sahip olduğu uygulamanın yükselişinden yararlanmaya devam ederken, FTC’nin şirkete karşı devam eden antitröst davasını zayıflattığını da biliyor. uzun vadede büyük zaman kaybedebilir. Elbette, MySpace’i sosyal medya hakimiyeti için ilk kez gasp eden Facebook’du.

TikTok sonunda bir ‘Facebook katili’ olabilir mi?

Gerçekçi olarak, muhtemelen hayır, ancak daha genç yaş gruplarında tutulan eğilimler yeni alışkanlık davranışlarına yol açabilir ve şu anda TikTok’ta Facebook veya Instagram’da olduğundan daha fazla zaman geçiren insanlar için Facebook’un gerçekten endişelenecek bir nedeni var.

Özetle, Facebook’un çoğaltma çabalarının devam etmesini bekleyebilirsiniz ve daha fazla platform kendi tekliflerini büyütmek ve genişletmek için yeni yollar buldukça, Facebook bu fikirlerden ilham almaya devam edecek ve aynı zamanda kendi lehine çalışan daha fazla Hükümet düzenlemesi için baskı yapacaktır. .

Bu, alandaki en büyük, en iyi kaynaklara sahip oyuncu olmanın yararıdır.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir