Sosyal Medya

Instagram, Kullanıcıların İsterlerse Beğenme Sayımlarını Gizlemelerini Sağlayacak Seçenekleri Araştırdığını Söyledi

Instagram, bu hafta aniden ve istemeden – gizli gönderi beğenileri testini çok daha fazla kullanıcıya genişlettiğinde pek çok kullanıcıyı korkuttu.

Instagram, bir süredir gizli beğeni sayılarını test ediyor ve deneylerinden gördüğü sonuçlara ilişkin bazı bilgiler sunsa da, açıkça seçeneğin uygulanabilirliği konusunda bir arama yapmak için ihtiyaç duyduğu tüm verilere henüz sahip değil.

Bu yüzden hala test aşamasında ve bugün Instagram şefi Adam Mosseri, gizli beğeniler projesine ve bazı bölgelerde geçen yıl gibi görünmesine rağmen neden hala devam ettiğine dair biraz daha fikir verdi.

Mosseri’nin belirttiği gibi, COVID-19 nedeniyle yaşanan aksaklıklar nedeniyle teste ancak yakın zamanda yeniden öncelik verildi. Bu yüzden bu hafta gizli beğenilerin ani genişlemesini gördük – planlanmamış ve o zamandan beri düzeltilmiş.

Ancak Mosseri’nin açıkladığı gibi hala devam eden daha geniş bir deneyin parçası.

“Açıkçası bu çok kutuplaştırıcı bir fikir, bu yüzden şu anda aradığımız şey, ilgilenmeyenlere değil, onunla ilgilenenlere özel beğeni sayıları getirmenin bir yolu var mı, bu yüzden bizden daha fazlasını bekleyin önümüzdeki ay veya belki iki ay içinde bunun üzerine. “

Instagram aslında Ocak ayında da bu seçeneği test ediyordu, uygulama araştırmacısı Alessandro Paluzzi, Instagram’ın arka uç kodunda kullanıcıların gönderilerindeki beğenileri gizlemelerini veya göstermelerini sağlayacak yeni bir seçenek bulmasının ekran görüntülerini paylaştı.

Bu nedenle Instagram, yalnızca beğeni sayısını hiç göstermemek yerine, kullanıcılara bu ekranı kontrol etme seçeneği sunar.

Paluzzi ayrıca, kullanıcıların hem ilk gönderi sırasında hem de geçmişe bakıldığında besteci içindeki gönderilerdeki beğeni sayılarını gizleyebileceklerini belirtti. Instagram ayrıca, kullanıcıların uygulamalarında görüntülendiği gibi diğer kişilerin gönderilerindeki benzer sayıları gizlemelerine olanak tanıyan başka bir ayarı da test ediyor.

Bunun uygulama için olumlu mu yoksa olumsuz mu olacağını söylemek zor. Birçoğu için beğeniler bir tür sosyal para birimidir ve akranlar arasında belirli bir standardı karşılama yönünde bir baskı seviyesi vardır (Instagram bunu azaltmak için çalışmaktadır), ancak diğerleri için bu basit bir onay biçimi iken, markalar ve Pazarlamacılar, etkileyiciler ve diğer içerik oluşturucular gibi beğenileri bir performans göstergesi olarak kullanır. Toplam benzer sayıların kaybı, bu süreçler üzerinde bir miktar etkiye sahip olabilir – ancak daha sonra yapılan araştırmalar , toplam benzer sayıların gizlenmesinin, daha küçük ölçekli test senaryolarına dayalı olarak kullanıcılar için faydalı olabileceğini göstermiştir.

Ancak şu an itibariyle Instagram bir arama yapmadı, bu nedenle bu hafta beğeni sayınızı kaybetmek sizi ürküttüse, kalıcı olarak ortadan kalkmayacağından emin olabilirsiniz.

Ve Instagram bir değişiklik yapmaya karar verse bile, kullanıcılara istedikleri takdirde beğenme sayılarını koruma seçeneği sunma olasılığı giderek artıyor.

Mosseri’ye göre, yakında bu konuya daha fazla sahip olacağız.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir