Sosyal Medya

Instagram, Algoritmalarının Nasıl Çalıştığına İlişkin Yeni Bir Genel Bakış Sunuyor

Instagram algoritmasını ve her bir kullanıcıya hangi içeriği göstereceğine nasıl karar verdiğini ve bunu kendi avantajınıza nasıl kullanabileceğinizi daha iyi anlamak mı istiyorsunuz?

Şanslısınız – bu hafta, İçerik Oluşturucu Haftası etkinliğinin bir parçası olarak Instagram, ilki kötü şöhretli besleme algoritmasına ve içerik erişimini gerçekte nasıl belirlediğine odaklanan bir dizi açıklayıcı aracılığıyla dahili süreçlerine dair bazı ek bilgiler sağlıyor . uygulama.

Instagram tarafından açıklandığı gibi :

“Instagram’ın nasıl çalıştığını açıklamak için daha iyi bir iş çıkarmak istiyoruz. Ortalıkta pek çok yanlış anlama var ve insanların ne yaptığımızı anlamalarına yardımcı olmak için daha fazlasını yapabileceğimizin farkındayız. Bugün bir serinin ilkini paylaşıyoruz. Instagram teknolojisinin nasıl çalıştığına ve insanların uygulama genelindeki deneyimlerini nasıl etkilediğine daha fazla ışık tutacak gönderiler.”

Gönderi, daha fazla anlamayı kolaylaştırmaya ve uygulamadaki planlamanızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir dizi temel unsuru kapsar. İşte kilit noktalara bir bakış.

Her şeyi kapsayan bir algoritma yok
Instagram önce süreçlerinin tek bir algoritma tarafından tanımlanmadığını belirtiyor, bu nedenle ‘algoritma’ fikri biraz kusurlu.

“Instagram, insanların uygulamada ne yapıp ne görmediğini denetleyen tek bir algoritmaya sahip değil. Her biri kendi amacı olan çeşitli algoritmalar, sınıflandırıcılar ve süreçler kullanıyoruz. Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz, ve deneyiminizi kişiselleştirmek için teknolojiyi kullanmanın bunu yapmanın en iyi yolu olduğuna inanıyoruz.”

Instagram, Facebook gibi bir algoritma uyguladığını, çünkü içerik akışının her kullanıcının gezinmesi için çok fazla olduğunu açıklıyor.

“2016’ya kadar insanlar, yakın bağlantılarından gelen gönderilerin neredeyse yarısı dahil olmak üzere, Feed’deki tüm gönderilerinin %70’ini kaçırıyordu. Bu nedenle, gönderileri en çok önemsediğiniz şeylere göre sıralayan bir Akış geliştirdik ve kullanıma sunduk.”

Bu nedenle, feed’inin ve Hikayeler algoritmalarının odak noktası genellikle arkadaşlardır, Keşfet ve Makaralar ise trendlere, ilgi alanlarına vb. dayalı daha alakalı konuları ortaya çıkarmaya çalışır.

Anahtar sinyaller
Instagram, algoritmalarının hepsinin anahtar sinyalleri kullandığını ve bu sinyallerin her bir öğeye bağlı olarak değiştiğini söylüyor.

Instagram, sistemlerinin alabileceği “binlerce” sinyal olduğunu, ancak çoğunlukla Feed ve Stories’deki ana göstergelerin önem sırasına göre şöyle olduğunu belirtiyor:

Gönderi hakkında bilgi – Bunlar, hem bir gönderinin ne kadar popüler olduğuna dair sinyallerdir – kaç kişinin beğendiğini düşünün – ve içeriğin kendisi hakkında daha sıradan bilgiler, örneğin ne zaman yayınlandığı, bir video ise ne kadar uzun olduğu ve ne kadar sürdüğü gibi. varsa yeri eklenmiştir.
Gönderen kişiyle ilgili bilgiler – Bu, kişinin sizin için ne kadar ilginç olabileceğine dair bir fikir edinmemize yardımcı olur ve son birkaç hafta içinde o kişiyle kaç kez etkileşime girdiği gibi sinyalleri içerir.
Etkinliğiniz – Bu, neyle ilgilenebileceğinizi anlamamıza yardımcı olur ve kaç gönderiyi beğendiğiniz gibi sinyalleri içerir.
Biriyle etkileşim geçmişiniz – Bu bize, belirli bir kişiden gelen gönderileri görmekle genel olarak ne kadar ilgilendiğinize dair bir fikir verir. Bir örnek, birbirinizin gönderilerine yorum yapıp yapmadığınızdır.
Bunlar, Facebook’un Haber Kaynağına benzer genel algoritma tanımlayıcılarıdır ve temel unsurlar ne tür gönderilerle etkileşimde bulunduğunuz ve her birinin yaratıcısıyla olan ilişkinizdir.

Videoyla daha sık etkileşim kurarsanız, daha fazla video görürsünüz, gönderi çok etkileşim alıyorsa, görme olasılığınız daha yüksektir, belirli bir gönderide Beğen’e dokunursanız, bu güçlü bir ilgi göstergesidir. vb.

Bu öğelerin hem ana özet akışı hem de Hikayeleriniz için geçerli olduğunu burada belirtmekte fayda var, bu nedenle bu yüzeylerde erişimi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, odaklanmanız gereken temel öğeler bunlardır.

Bunu daha da geliştiren Instagram, özet akışı sıralamasının da her kullanıcının etkileşim geçmişine dayanacağını belirtiyor:

“Feed’de en yakından baktığımız beş etkileşim, bir gönderiye birkaç saniye ayırma, yorum yapma, beğenme, kaydetme ve profil fotoğrafına dokunma olasılığınızdır. bir eylem ve bu eylemi ne kadar ağırlaştırırsak, gönderiyi o kadar yüksekte görürsünüz.”

Yine, eylemi teşvik etmeye geliyor – bu tür yanıtları istemek için içeriğinizin çekiciliğini nasıl en üst düzeye çıkarabilirsiniz? Bu, daha fazla yayınınızın her kullanıcı için öncelik almasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Sıralama Keşfet
Inatsgram’ın keşif sekmesi biraz farklıdır; Keşfet algoritması, kimi takip ettiğinize ve etkileşim geçmişinize bağlı olarak beğenebileceğiniz diğer içerikleri size göstermeye odaklanmıştır.

“İlginizi çekebilecek fotoğrafları ve videoları bulmak için geçmişte beğendiğiniz, kaydettiğiniz ve yorum yaptığınız gönderiler gibi sinyallere bakarız. Diyelim ki yakın zamanda San Francisco’nun hamur tatlısı şefi Cathay’ın birkaç fotoğrafını beğendiniz. Bi. Daha sonra Cathay’in fotoğraflarını başka kimlerin beğendiğine ve sonra bu kişilerin başka hangi hesaplarla ilgilendiğine bakarız. Belki Cathay’den hoşlanan insanlar da SF dim sum spot Dragon Beaux’u sever. Bu durumda, Keşfet’i bir sonraki açışınızda, size Dragon Beaux’tan bir fotoğraf veya video gösterebiliriz.Uygulamada bu, köftelerle ilgileniyorsanız, gyoza ve dim sum gibi ilgili konular hakkında gönderiler görebileceğiniz ve her bir gönderinin ne hakkında olduğunu anlamamıza gerek olmadığı anlamına gelir.”

Dolayısıyla buradaki fikir, algoritmanın kümelere dayalı olarak ilgili insan gruplarına içerik sergilemeye çalışmasıdır – düzenli olarak balık tutma içeriğini paylaşan bir profille etkileşim kuruyorsanız, o zaman muhtemelen aynı şeyle ilgilenen diğer insanlar da arıyordur. İlginizi çekebilecek diğer balıkçılık hesaplarında.

Hashtag’lerin, hesabınızı belirli konuları arayan kişilerin önüne çıkararak keşfin iyileştirilmesine yardımcı olabileceği yer burasıdır. Daha sonra gönderilerinizle etkileşime girerlerse, bu onların bağlantılarına gösterilme şansınızı artırır vb.

Akış ve Hikayeler gibi Instagram, Keşfet listesini her kullanıcının her gönderiyle etkileşim kurma olasılığına göre sıralar.

” İlginizi çekebilecek bir grup fotoğraf ve video bulduktan sonra, Feed ve Stories’i nasıl sıraladığımız gibi, her birine ne kadar ilgi duyduğunuzu düşündüğümüze göre onları sıralarız. Ne kadar ilgilendiğinizi tahmin etmenin en iyi yolu Bir şeyin içinde olmak, gönderiyle bir şeyler yapma olasılığının ne kadar olduğunu tahmin etmektir. Keşfet’te tahmin ettiğimiz en önemli eylemler beğeniler, kaydetmeler ve paylaşımlardır.”

Tasarruflar, son zamanlarda daha önemli bir husus haline geldi; bazıları, Tasarrufların algoritma dağılımında daha fazla ağırlığa sahip olduğunu ve bunun doğru olabileceğine veya olmayabileceğine dikkat çekti. Ancak kesinlikle, Instagram’ın şu anda özellikle dikkat çektiği bir unsurdur, bu nedenle, Keşfetme’yi geliştirmede bir rol oynayabileceğinden, gönderilerinizin kaydedilmesini nasıl teşvik edebileceğinizi düşünmeye değer.

Şunu da belirtmekte fayda var ki, Keşfet akışı aynı zamanda kişisel etkileşim öğelerine (bir kullanıcının etkileşimde bulunduğu gönderi türleri, hesapla ilişkisi vb.) göre sıralanırken, daha geniş etkileşim sinyallerine dayalı olarak bir gönderinin ne kadar popüler olduğu, Keşfet’te çok daha büyük bir değerlendirmedir ve içeriğin Keşfet özet akışında daha fazla gösterime sahip olduğunu görecektir.

Sıralama Makaraları
Instagram’ın en son algoritma tanımlı öğesi, algoritmanın ” özellikle sizi eğlendirebilecek şeylere odaklandığını ” söylediği TikTok benzeri Makaralar’dır .

” İnsanlarla anket yapıyoruz ve belirli bir makarayı eğlenceli mi yoksa komik mi bulduklarını soruyoruz ve daha küçük içerik oluşturucuları göz önünde bulundurarak insanları neyin eğlendireceğini daha iyi öğrenmek için geri bildirimlerden öğreniyoruz. Yaptığımız en önemli tahminler, ne kadar olası olduğunuzu bir makarayı baştan sona izlemek, beğenin, eğlenceli veya komik olduğunu söyleyin ve ses sayfasına gidin (kendi makaranızı yapmak için ilham alıp alamayacağınızı gösteren bir proxy)”

TikTok, kısa video algoritmasının en ilgi çekici sürümünü neredeyse mükemmelleştirdi; sistemi, trendlere, yaratıcılara, içeriğe dayalı olarak size yardım edemediğiniz ancak kaydırmaya devam ettiğiniz sürekli bir içerik akışını göstermek için tam olarak doğru sinyalleri alıyor. her klibin vb.

Instagram şimdi yetişmek için çalışıyor ve anekdot olarak, Makaralar beslemesine dokunan kullanıcılar için daha yapışkan, ilgi çekici bir teklif yapmak için Makaralar ekranının benzer öğelere takılmasıyla gelişiyor.

Reels için Instagram, algoritmasında odaklanmanın dört temel unsurunun bunlar olduğunu söylüyor:

Etkinliğiniz – Yakın zamanda beğendiğiniz, yorum yaptığınız ve etkileşimde bulunduğunuz makaralar gibi şeylere bakarız. Bu sinyaller, hangi içeriğin sizinle alakalı olabileceğini anlamamıza yardımcı olur.
Gönderen kişiyle etkileşim geçmişiniz – Keşfet’teki gibi, video muhtemelen daha önce hiç duymadığınız biri tarafından yapılmıştır, ancak onlarla etkileşime girdiyseniz, bu bize onların neyle ilgilenebileceğiniz konusunda bir fikir verir. paylaşıldı.
Makara hakkında bilgiler – Bunlar, ses parçası, piksellere ve tam karelere dayalı video anlayışı ve popülerlik gibi video içindeki içerikle ilgili sinyallerdir.
Gönderen kişi hakkında bilgi – Çok çeşitli insanlardan ilgi çekici içerik bulmaya yardımcı olmak için popülerliği dikkate alıyoruz ve herkese hedef kitlesini bulma şansı veriyoruz.
Dolayısıyla içerik ve içerik oluşturucunun popülaritesi genel olarak Makaralar için daha büyük bir faktörken , Instagram’ın kullanıcı deneyimini iyileştirmek için tasarlandığını söylediği TikTok filigranı veya benzerini içeren Makaraların erişimini kısıtlayacağını da belirtmekte fayda var (yani eleştirilen kişiler) Sadece TikTok kliplerinin yeniden karma bir beslemesi olarak makaralar, bu yüzden şimdi bu tür yeniden paylaşımı durduruyor gibi görünüyor).

Bunlar, Instagram’ın çeşitli algoritmalarının nasıl çalıştığına ve belirli içerikleri kullanıcılara nasıl sergilemek için göründüğüne ve her içerik oluşturucunun erişimlerini iyileştirmek için neye odaklanması gerektiğine ilişkin bazı yararlı işaretlerdir. Esasen, bu kilit unsurları en üst düzeye çıkarmak ve önce takipçilerinizle, ardından daha geniş kitlelerle etkileşimi artırmak için neyin işe yaradığını ikiye katlamak ve insanların yanıt vermediklerini bırakmak – izleyici anlayışına gelir.

IG planlamanızı etkilemek için bazı önemli notlar. Shadowbanning ile ilgili notları da içeren Instagram’ın tam algoritma açıklayıcısını buradan okuyabilirsiniz .

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir