Web

Google, Google Analiz Raporlarını Günceller, Analizi Kolaylaştıracak Yeni Modellenmiş Veri Seçenekleri Sunar

Pazarlama dünyası, Apple’ın ATT güncellemesinin gelmesi ve Google’ın benzer önlemler üzerinde çalışmasıyla birlikte çalışmak için çok daha az tüketici verisine sahip olmanın etkisine hazırlanırken , Google bugün kampanya yanıt verileri sağlamayı amaçlayan yeni bir Google Analytics güncellemesini duyurdu. daha gizlilik dostu bir şekilde.

Google’ın gelişen makine öğrenimi sistemleri, gerçek yanıt verileri mevcut olmadığında esas olarak kitle yanıtlarının bir tahminini sağlamak için artık Google Ads’deki dönüşümleri geçmiş analizlere ve daha geniş yanıt bilgilerine dayanarak modelleyebilecek.

Google tarafından açıklandığı gibi :

“Bu yılın ilerleyen saatlerinde, gözlemlenen davranışsal veriler mevcut olmadığında müşteri yolculuğuna ilişkin anlayışınızı geliştirmek için modelleme yeteneklerimizi Google Analytics 4 mülklerindeki belirli raporlara genişleteceğiz. Kullanıcılar analiz çerezlerine izin vermezse, yine de kullanıcılarınızın gizlilik tercihlerine saygı gösterirken önemli müşteri içgörüleri oluşturabilirsiniz.”

Örneğin Google, ‘Kullanıcı Edinme’ raporunuzdaki veriler eksikse, yeni modelleme sürecinin, kampanyalarınızın edindiği yeni kullanıcı sayısı hakkında daha fazla perspektif sağlamaya yardımcı olmak için boşlukları doldurmayı hedefleyeceğini söylüyor.

Bu mükemmel değil, ancak artık daha fazla kullanıcının veri izlemeyi devre dışı bırakması ve bu cephede daha fazla tüketici seçeneği sunma baskısı altındaki büyük teknoloji platformları ile, içinde bulunduğumuz durum bu ve veri modelleme ile, siz olabilirsiniz. Google’ın yanıt davranışlarına ve eğilimlerine ilişkin gelişmiş anlayışına dayalı olarak, etkilerin en azından bir kısmını ortadan kaldırabilir.

Buna ek olarak Google, Google Analytics’e bazı yeni raporlama seçenekleri ekliyor.

Öncelikle Google, yeni Google Analytics biçiminde kullanıcıların artık uygulamada sol taraftaki kenar çubuğundan alakalı raporlara daha kolay erişebileceklerini belirtiyor .

Bu, mevcut çeşitli raporlama seçeneklerini görmeyi kolaylaştıracak ve içgörülerinize dayalı olarak daha derinlemesine verilere hızla erişecektir.

Google ayrıca , artık önemli performans önlemlerinin hızlı bir görüntüsünü sağlayacak olan Reklamcılık Çalışma Alanını da güncelledi . Kullanıcılar daha derin içgörüler için dokunabilir.

Google ayrıca Raporlar öğesine bazı yeni öğeler ekledi:

“İlk kez, Raporlar Çalışma Alanı içinde, yönetici erişimine sahip kullanıcılar, Analytics arayüzünü ve raporları ekiplerinin özel ihtiyaçlarına uyacak şekilde düzenleyebilecekler. Yöneticiler, mevcut raporlarda basit düzenlemeler yapabilir ve hatta tamamen yeni özel raporlar oluşturabilir. Ayrıca raporları koleksiyonlar halinde gruplandırmak için sol gezinmeyi özelleştirebilir ve bilgileri vurgulamak için özel genel bakışlar oluşturabilirler.”

Bu, ekip işbirliğini kolaylaştıracak ve tüm personelin kilit görevlere odaklanmasını sağlayacaktır.

Google ayrıca iki yeni ilişkilendirme raporu ekledi: “Dönüşüm Yolları” ve “Model Karşılaştırma”.

‘Dönüşüm Yolları’ raporu, işletmelerin müşteri yolculuklarını kanala göre görüntülemelerine olanak tanırken, kanal bazında yatırım getirisi hakkında daha fazla bilgi sağlamaya yardımcı olmak için yeni bir ‘dönüşüm kredisi görselleştirmesi’ de içeriyor.

Bu arada ‘Model Karşılaştırma’ raporu, işletmelerin çeşitli ilişkilendirme modellerini kullanarak kampanya performansını değerlendirmesine ve her birinin pazarlama kanallarınızın değerini nasıl etkilediğini karşılaştırmasına olanak tanır.

Bu özelliklerin tümü, onlar için ileri düzeyde bir anlayışa sahiptir, ancak yeni gizlilik etkileri arasında gezinirken kullanıcı davranışları hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için bunlar, süreciniz için faydalı olabilir. 

En son Google Analytics güncellemeleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz .

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir