Sosyal Medya

Facebook’taki Güvenlik Açığı, Kısa Süre İçerisinde Kapatıldı

Sizlere daha önce çokça kere siber saldırılarla ilgili haberler aktardık ve bir yenisiyle daha karşınızdayız. Bir araştırmacı, Instagram kullanıcılarının e-posta adreslerini ve doğum tarihlerini ortaya çıkaran bir Facebook hatası keşfetti.

Bir Instagram hesabı oluşturmak için kayıt olduğunuzda e-posta adresi ve doğum tarihi gibi kişisel verilerin gizli kalacağı taahhüt ediliyor ancak bir emniyet araştırmacısı olan Saugat Pokharel, saldırganların Instagram kullanıcılarının kişisel bilgilerine kolayca erişebileceği bir emniyet açığı keşfetti.

Hata giderildi ancak bazı işletme hesaplarına da erişildi

facebook emniyet açığı

E-posta adresi ve doğum tarihi gibi kişisel bilgilere erişilmesini sağlayan bu açık, Facebook’a bildirildikten sonra kapatıldı. Yine de Digital Information World’de yer saha habere göre Facebook’un test ettiği deneysel özelliklerden faydalanılarak bazı işletme hesaplarına erişildi.

Pokharel’e göre Facebook’un üstünde çalıştığı bazı deneysel özellikler, hata ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu hata daha sonra giderilse de deneysel özelliklere erişimi bulunan işletme hesaplarına açık. Burada saldırganlardan tarafından kullanılan vasıta ise Facebook Business Suite oldu.

facebook

Deneysel güncellemenin amacı, bir Facebook işletme hesabının Instagram’a ve test grubuna bağlı olup olmadığını göstermekti. Daha sonrasında Facebook Business Suite aracı, kişisel bilgilerle beraber direkt mesaj gösteriyordu. Sadece direkt mesaj göndererek tüm işletme kullanıcıları müsait bilgilere erişebiliyordu.

Pokharel, bu saldırıların halka açık olan ve direkt mesajlara ruhsat verilmeyen hesaplarda görüldüğünü anlatım etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook temsilcisi, bu hatanın fazla kısa sürdüğünü ve üstünden fazla çok zaman geçmeden kapatıldığını söyledi. Bu özelliğe kaç kişinin eriştiği açıklanmasa da bunun ufak bir deneysel çalışma olduğu ve herhangi bir kötüye kullanım işareti görülmediği açıklandı.

Kaynak : https://www.digitalinformationworld.com/2020/12/a-facebook-flaw-reveals-personal.html

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir