Sosyal Medya

Facebook, Twitter ve Google, Yurtiçi Aşırılıkçılıkla Mücadelede Daha Fazla Eylem Kararı Verdi

Facebook, Twitter, Google ve Microsoft artık bir dizi beyaz üstünlükçü grubu ve aşırı sağcı milisleri, aşırılıkçılık ve tehlikeli nefret söylemiyle mücadele çabalarının bir parçası olarak resmi terör örgütleri olarak tanıyacak. Kolektif çabaları ilk kez yerel grupları da kapsayacak şekilde genişletildi.

Her platform için tehlikeli örgüt gruplarını listeleyen Terörle Mücadele Küresel İnternet Forumu (GIFCT) veritabanında yapılan yeni güncellemenin bir parçası olarak , çeşitli yerel kolektifler artık daha fazla incelemeye tabi tutulacak.

Reuters tarafından bildirildiği üzere :

“Şimdiye kadar, GIFCT veritabanı Birleşmiş Milletler listesindeki terörist grupların videolarına ve görüntülerine odaklandı […] Önümüzdeki birkaç ay içinde grup, beyaz üstünlükçü şiddetinden sonra genellikle sempatizanlar tarafından paylaşılan saldırgan manifestolarını ve diğerlerini ekleyecek. BM girişimi Terörle Mücadele Teknolojisi tarafından işaretlenen yayınlar ve bağlantılar. İstihbarat paylaşım grubu Five Eyes’ın listelerini kullanacak ve Proud Boys, Three Percenters ve neo-Naziler de dahil olmak üzere daha fazla grubun URL’lerini ve PDF’lerini ekleyecek.”

Bu kuruluşların birçoğunun büyük platformlar tarafından zaten yasaklanmış veya kısıtlanmış olduğunu, Twitter , Facebook ve YouTube’un son iki yılda çeşitli ABD merkezli kuruluşların erişimini sınırlamak için adımlar attığını belirtmekte fayda var .

Bu, Capitol Riots’un ardından, bu yılın başlarında odakta bir artış gördü , ancak ondan önce bile, büyük platformlar The Proud Boys gibi yerel grupların oluşturduğu potansiyel tehdidi ve sosyal medya ağlarını işe alım için nasıl kullanabileceklerini fark etmişti. ve gündemlerini genişletmek.

Ancak Capitol İsyanları bardağı taşıran son damla oldu ve yakın bir zamanda büyük ölçekli siyasi temelli şiddet tehdidi oluşturdu. Tabii ki, özellikle Facebook, farklı derecelerde hesap verebilirlik ve başvuru ile diğer bölgelerde benzer ayaklanmaları ateşlemekle suçlandı . Ancak yerelleştirilmiş olaylar mantıksal olarak daha fazla odaklanacak ve Facebook’un son birkaç yılda aşırı sağ aşırıcılığın önemli bir kolaylaştırıcısı olarak tanımlanmasıyla , açıkça bu cephede daha fazlasını yapması gerekiyor. 

Peki bu durumu iyileştirmeye yardımcı olacak mı?

Elbette, çeşitli zararlı, tehlikeli hareketlerin tartışmalı yapıları nedeniyle sosyal platformlarda çekiş kazandığını ve daha sonra daha fazla kullanıcı tepkisini ve tartışmasını tetiklediğini ve aynısını daha fazla kullanıcıya yaydığını söylemek imkansız. Bu kısmen, etkileşimi artıran ve kullanıcıları her uygulamada tutan içeriği artırmayı amaçlayan sosyal platform algoritmalarının başarısızlığıdır, ancak aynı zamanda daha şok edici, daha sansasyonel, daha duygu yüklü hikayeler ve daha fazla insan doğası sorunudur. gönderiler her zaman daha fazla dikkat çekecektir.

İnsanlar gönderilerine yapılan Beğeni ve yorumların endorfin patlamasını yaşamayı severler ve böyle bir kıvılcım yaratmanın en iyi yolu sınırları zorlamaktır. Mülayim güncellemeler fazla dikkat çekmeyecek, ancak tartışmalı bir duruş sergilemek sesinizi yükseltebilir ve herkes sosyal medya seslerinin genişleyen denizinde duyulmak isterken, daha aşırı bakış açılarının çevrimiçi çekiş kazanabilmesi gerçek bir sürpriz değil. .

Bunun arkasında daha geniş organizasyonları damgalamanın bir etkisi olmalı – ve kesinlikle, bunun nereye varabileceğini gördüğümüz gibi, çoğalmalarına izin verilmemelidir. Ancak çevrimiçi aşırılıkçılığın daha geniş sorunları, ele alınması için daha fazla ve sürekli inceleme gerektiren önemli bir sorun olmaya devam ediyor.  

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir