Sosyal Medya

Facebook, Siyasi Reklamlarda Yanlış Bilgilendirmenin Platformdaki Etkisini Analiz Etme Projesini Kapatıyor

Bu Facebook için harika bir görünüm değil.

Haftanın başlarında Facebook , NYU ekibinin platformun daha katı araştırma kullanım koşullarına uymaması nedeniyle bir grup NYU araştırmacısının Facebook’un dahili kullanım verilerine erişimini kesmek zorunda kaldığını duyurdu . arasında Cambridge Analytica skandalı birkaç yıl geri.

Facebook’un açıkladığı gibi :

“Aylardır, araştırmacılarından üçüne istedikleri kesin erişimi gizlilik korumalı bir şekilde sağlamak için New York Üniversitesi ile birlikte çalışıyoruz. Bugün, bunlarla ilişkili hesapları, uygulamaları, Sayfaları ve platform erişimini devre dışı bıraktık. NYU’nun Reklam Gözlemevi Projesi ve operatörleri, araştırmalarını Şartlarımıza uygun hale getirmek için defalarca yaptığımız girişimlerden sonra.”

Facebook ayrıca, özellikle platformda siyasi reklamlar yoluyla yanlış bilgilerin yayılmasını araştıran NYU ekibinin, Hizmet Koşullarını ihlal eden Facebook kullanıcılarına erişmek ve onlardan veri toplamak için “yetkisiz yöntemler” kullandığını kaydetti.

“Bu önlemleri, yetkisiz kazımayı durdurmak ve FTC Siparişi kapsamındaki gizlilik programımıza uygun olarak insanların gizliliğini korumak için aldık.”

Bu mantıklı görünüyor – kimse başka bir Cambridge Analytica fiyaskosu istemiyor ve FTC tarafından Facebook’u CA veri sızıntısı nedeniyle cezalandırmasının bir parçası olarak buna dayatılan daha karmaşık koşullar göz önüne alındığında, elbette Facebook içinde kalmaya istekli. kuralları ve kesinlikle hiçbir olası kötüye kullanıma izin verilmediğinden emin olun.

Sorun şu ki, FTC hiçbir zaman bu tür koşullar dayatmadı.

As FTC bugün açıkladığı , bu firma ile kurduğu anlaşmanın “kamu yararına iyi niyetli araştırmalar için istisnalar oluşturmasını Facebook engel teşkil etmez”.

FTC Tüketici Koruma Bürosu’nun Yönetim Kurulu Üyesi Samuel Levine tarafından Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e bir açık mektupla açıklandığı gibi :

” Facebook’un, NYU’nun Reklam Gözlemevi tarafından yürütülen bir akademik araştırma projesine karşı eylemlerinin, şirketin Federal Ticaret Komisyonu’nun rıza kararnamesi tarafından gerekli olduğu yönündeki son iması hakkında yazıyorum. Şirketin o zamandan beri kabul ettiği gibi, bu doğru değil. FTC korumaya kararlıdır. insanların mahremiyeti ve hedeflenen reklam uygulamalarını incelemeden koruma çabaları bu misyona aykırıdır.”

Bu nedenle, FTC emri yüzünden değilse, belki Facebook ekstra temkinli davranıyordu – ya da belki de kararı yanlış yorumladı ve şimdi NYU araştırmasını yeniden etkinleştirecek.

Ya da bazılarının öne sürdüğü gibi, belki de NYU ekibi, Facebook reklamlarının siyasi yanlış bilgi yayma konusundaki etkisine ilişkin potansiyel olarak zarar verici bulguları ortaya çıkarmaya biraz fazla yaklaşıyordu.

Belirtildiği gibi, NYU ekibi özellikle siyasi reklamların etkilerini ve sundukları mesajları ve Facebook kullanıcılarının bunlara nasıl tepki verdiğini, esasen oylama sonuçları üzerindeki potansiyel etkilerini ölçmeye odaklandı.

Facebook reklamlarını bölücü, duygu yüklü mesajlaşma kullanarak silah haline getiren Trump kampanyasının ardından, Facebook’un gelişmiş reklam araçlarının yanlış ellerde gerçeği kendi lehlerine çevirmek isteyenler için önemli bir avantaj sağlayabileceği endişesi var. insanların temel endişelerini ve sorunlu noktalarını manipülatif, tamamen yanlış olmasa da, daha sonra büyük ölçekte büyütülebilecek mesajlaşma ile hedefleyerek.

Hatırlatma olarak, Facebook platformunda düzenli yayınları kontrol ederken, siyasi reklamları doğrulamaz , bu süreçte potansiyel olarak göze batan bir ihmaldir.

Bunun olası etkilerini ölçmek için, NYU Reklam Gözlemevi projesi , yüklendiğinde her kullanıcının Facebook’ta gösterdiği reklamlar hakkında, bu reklamların nasıl hedeflendiğine dair özel bilgiler de dahil olmak üzere veri toplayan bir tarayıcı uzantısı oluşturdu. . Cambridge Analytica’nın Facebook kullanımı hakkında veri toplama biçimine biraz benzeyen bu süreç, geçen yıl Ekim ayında NYU ekibine bir durdurma ve vazgeçme mektubu gönderen ve onları kapatmaya çağıran Facebook’u korkuttu . NYU ekibi reddetti ve Facebook şimdiye kadar uzantıyı kullanmaya devam etmelerine izin verirken, Sosyal Ağ yeniden değerlendirdi ve veri toplamalarını durdurmak için bu son eyleme yol açtı.

Adil olmak gerekirse, Facebook bu tür bilgilerin Reklam Kitaplığı aracılığıyla zaten mevcut olduğunu söylüyor, ancak NYU ekibi bunun eksik ve bazı durumlarda yanlış olduğunu ve bu nedenle potansiyel etkilerin tam bir görünümünü sağlamadığını söylüyor.

Ancak buna rağmen, Facebook, genel olarak, yanlış bir şekilde FTC düzenini ana neden olarak göstermesine rağmen haklı görünüyor (Facebook bu iddiayı neredeyse hemen açıklığa kavuşturdu). Ancak yine de, birçoğunun vurguladığı endişe, Facebook’un yanlış bilgi dağıtımında oynadığı rolü vurgulayabilecek, Capitol Riots ve diğer siyasi muhalefet eylemleri gibi olaylara yol açabilecek potansiyel olarak yetersiz verileri durdurmaya çalışıyor olabileceğidir.

Peki şu ana kadar elde edilen veriler Facebook reklamlarının halkı yanılttığını gösteriyor mu?

Mevcut NYU veri setinin çeşitli analizleri yapıldı; bazıları , genişletilmiş çabalarına rağmen Facebook’un tüm siyasi reklamları etiketlemede başarısız olduğunu ve bir diğeri, Facebook’un, sözde olsa bile, ayrımcı kitle hedeflemesi kullanan bazı reklamların yayınlanmasına hala izin verdiğini gösteriyor. bu kategorileri hedeflemesinden kaldırdı.

NYU veri seti, Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, politikacıların belirli kitleleri nasıl hedeflemek istediklerine dair daha gelişmiş bilgiler de ortaya çıkardı :

“Örneğin, [NYU veri seti] Georgia Demokratı Jon Ossoff’un ABD Senatosu kampanyası sırasında eski başkan Barack Obama, komedyen Trevor Noah ve Time dergisi gibi konularla ilgilenen Facebook kullanıcılarını hedef aldığını ortaya koydu . Cumhuriyetçi Senatör David Perdue, Sean Hannity’nin Fox News’daki programını beğenen kullanıcıları hedef aldı.”

Bu ek içgörü, siyasi adayların belirli kitlelere nasıl odaklanabileceğini ve bunun tepkilerini nasıl değiştirebileceğini öğrenmek için paha biçilmez olduğunu kanıtlayabilir – bu, o zaman bu türlerin kötüye kullanımını durdurmanın ve ileriye dönük mesajlaşma manipülasyonunu önlemenin yollarını geliştirmede kilit bir unsurdur.

Görünüşe göre Facebook, özellikle mevcut COVID aşısının sunumundaki yanlış bilgilerin etkileri göz önüne alındığında, projenin devam etmesine izin vermeli. Ama kapatılmasına karar verildi.

Genel olarak faydalı mı? Muhtemelen hayır, ancak erişimlerini kesmek için aldığı PR isabetiyle bile Facebook’un itibarını korumasına yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, sonunda, kesin cevaplarımız yok. Elbette, NYU ekibinin analiz etmesi gereken oldukça büyük bir veri kümesi var, bu da gelecekte izlenmesi ve hafifletilmesi gereken tehlikeli eğilimleri ortaya çıkarabilecek. Ancak daha fazla şeffaflık, yanlış anlatıların yayılmasını ortadan kaldırmanın ve oy veren kamuoyunda tehlikeli komplolar ve diğer gerçek olmayanları tohumlamanın anahtarıdır.

İdeal olarak Facebook buna katkıda bulunmak ve sonuçlardan ders çıkarmak istemelidir. Ancak, ihtiyaç duyduğu kullanıcı verilerine erişim göz önüne alındığında ya çok riskli ya da Facebook’un sonuç olarak potansiyel olarak çok daha kötü görünmesiyle sonuçlanacak kadar zarar verici.

Kesin nedeni bilmiyoruz, ancak belirtildiği gibi, şu anda Sosyal Ağ için en iyi görünüm bu değil.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir