Sosyal Medya

Facebook, Seçeneği 90’dan Fazla Bölgeye Genişleterek Daha Fazla Kullanıcının Siyasi Reklamları Kapatmasını Sağlıyor

Facebook , Reklam Tercihlerinizde politik promosyonları kapatmak için kontrollerine erişimi genişleterek kullanıcı akışlarındaki politik içeriği azaltmak için bir adım daha atıyor .

Geçen yıl Haziran ayında, yaklaşan ABD seçimleri için yaptığı planların ortasında Facebook , ABD’deki kullanıcıların, akıştaki kampanya mesajlarının beklenen saldırısını önlemek için tüm sosyal meseleleri, seçim veya siyasi reklamları kapatabileceklerini duyurdu .

Gördüğünüz gibi, bu istemler bu promosyonları tamamen kapatabileceğinizi söylemez, ancak Facebook’a göre politik reklamları yayınınızdan büyük ölçüde kaldıran ‘daha azını görmeyi’ tercih edebilirsiniz.

Ve şimdi, bölücü başkanlık anketinden neredeyse dört ay sonra, Facebook bu aynı kontrollerin dünyanın her yerindeki kullanıcılara sunulacağını ve daha fazla insana Haber Kaynaklarındaki siyasi içerikten uzaklaşmaları için daha fazla kapasite sağladığını duyurdu .

Facebook tarafından açıklandığı gibi :

“Bugünden itibaren, insanların daha az sosyal sorun, seçim ve siyasi reklamları görmesine olanak tanıyan denetim, artık reklamverenlerin yetkilendirilmesi ve platformumuzda bu reklamları yayınlamak için” Ödeyen “sorumluluk reddi beyanları eklemesi gereken 90’dan fazla ülkede kullanılabilmektedir. İnsanlar bize Facebook ve Instagram’da daha az siyasi reklam görme seçeneğini istediklerini söylediler, bu yüzden artık dünyanın her yerinden daha fazla insan bu seçimi yapabilir. “

Bu, Facebook’un yakın zamanda , artan kullanıcı geri bildirimlerine yanıt olarak, insanların akışlarındaki siyasi içeriği genel olarak azaltmaya çalıştığını duyurmasının ardından geldi .

“Duyduğumuz en yaygın geri bildirimlerden biri, insanların siyasi içeriğin Haber Kaynağını devralmasını istemediğidir. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, insanların çeşitli siyasi içerik tercihlerini daha iyi anlamak ve bir dizi yaklaşımı test etmek için çalışacağız. bu bilgilerden yola çıkarak. “

Açıkçası, buradaki tepki gerçektir ve Sosyal Ağ’da önemli bir değişim görebilir. Ve bu daha geniş anlamda toplumsal katılım için iyi olabilir.

Elbette, siyasi içeriğin Facebook üzerindeki tüm etkilerini ve olumlu veya olumsuz etkilerini ölçmek zor. Aslında Facebook’un Avustralya’daki son haber yasağı bu kadar ilginçti – Facebook haber yasağını yalnızca bir hafta boyunca yerinde tutarken, bu hareket, haber içeriği artık mevcut değilse Facebook’a ne olacağı konusunda ilginç bir vaka çalışması sağlayabilirdi.

İnsanlar platformu daha az kullanıyor mu? Arkadaşları ve aileleri ile daha çok mu ilgileniyorlar? Haberlerin kaldırılması Facebook’u etkileşim için daha iyi bir yer yapar mı?

Dengede, o kadar basit değil. Bir deney olarak, Facebook haber yasağı ilginç görünse de, birçok yayıncı, Facebook’un onları kesme kararının bir sonucu olarak büyük miktarda yönlendirme trafiğini de kaybetti, bu nedenle platformu geri almaları açıkça daha iyi. Yine de, AUS’ta haberlerin bulunmadığı birkaç gün için Facebook’un dahili kullanım istatistiklerini görmeyi ve bunun platform için gerçekte ne anlama geldiğine dair bir fikir edinmeyi çok isterim.

Bunun yerine, kullanıcılar siyasi reklamları kapattığında ne olacağını görmek zorunda kalacağız ve Facebook, yayınlardaki siyasi içeriği azaltmaya çalışıyor. Facebook’un çeşitli testler yoluyla bu konuda bazı iyi verilere sahip olduğunu hayal ediyorum, ancak daha fazla insanın siyasi reklamları kapatması için ek kapasite daha fazla içgörü sağlayacak ve ideal olarak Facebook’u bir kez daha etkileşim kurmak ve etkileşim kurmak için daha iyi bir yer haline getirebilir.

Ya da olmayabilir. İnsanların bunu seçmesi gerekiyor, bu da muhtemelen çoğunun rahatsız olmayacağı anlamına geliyor, ancak politik içeriği beslemelerden kaldırmanın deneyimi gerçekten iyileştireceğine dair bir garanti yok. Ancak Facebook konseptte açıkça değer görüyor – ve umarız Sosyal Ağ’dan bu testlerin ve araçların nasıl çalıştığı ve Facebook’un ilerlemesi için ne anlama geleceği konusunda bazı veriler alabiliriz.

Pazarlama açısından bakıldığında, daha az politik içerik, hem reklamlar hem de organik gönderiler için daha az rekabet anlamına gelir. Bu, tanıtım çabalarınız için olumlu olabilir.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir