Sosyal Medya

Facebook, Nelerin ‘Özel’ Kullanıcı Bilgileri Olarak Nitelendiğine İlişkin Gözetim Kurulu Tavsiyesi İstiyor

Bu, özellikle sosyal ağlardan veri toplamayla ilgili en son yasal davalar ışığında ilginç bir durum .

Bugün Facebook, bağımsız Gözetim Kurulu’ndan özel kullanıcı bilgilerini nasıl ele alması gerektiği konusunda bir karar vermesini istedi – özellikle konut adresi bilgisi ve Facebook’ta görüntülenip görüntülenemeyeceği konusunda.

Facebook’un açıkladığı gibi :

“Facebook, kullanıcıların Topluluk Standartlarımızda ortaya konan Gizlilik İhlalleri ve Görüntü Gizliliği Haklarına ilişkin politikamızı ihlal eden konut adresleri de dahil olmak üzere belirli özel bilgileri yayınlamalarına izin vermiyor. ses ve güvenlik değerlerimiz arasında gerilim yarattığı için önemli ve zordur.Konut adreslerine erişim gazetecilik, sivil aktivizm ve diğer kamusal söylemler için önemli bir araç olabilir.Ancak bu bilgilerin rıza olmadan ifşa edilmesi aynı zamanda bir risk oluşturabilir. bireyin güvenliğini ve mahremiyetini ihlal eder.”

Davanın özü, Facebook’un bu tür bilgileri gizli tutma yükümlülüğüne, özellikle de aynı bilgiler başka bir yerde herkese açıksa, ortaya çıkıyor.

Örneğin, yukarıda belirtilen politika kapsamında bir Facebook gönderisinde arkadaşımın ikamet adresini yayınlayamam , ancak herhangi biri bunu başka kaynaklardan kolayca arayabilir . O zaman Facebook’un bunları kaldırma yükümlülüğü var mı, yoksa bunun içinde daha geniş erişime dayalı bir esneklik seviyesi var mı?

Daha spesifik olarak, Facebook ayrıca Kurul’dan Facebook’un bu konuda ne düzeyde bir yükümlülüğü olabileceğini ve bunun, örneğin, bu tür bilgileri de içerebilecek makalelere bağlantılara kadar genişletip genişletemeyeceğini belirlemesini istiyor.

“Facebook, örneğin haber medyasında, devlet kayıtlarında veya karanlık ağda herkese açık olmasına rağmen kişisel bilgileri kaldırmalı mı? Yani, Facebook’ta herkese açık ancak kişisel bilgilerin kullanılabilirliği, Facebook’u bu bilgileri kaldırmaya zorlayan yüksek bir güvenlik riski yaratır mı? bu tür bilgileri yayınlayan haber makalelerinin kaldırılmasını veya kamuya açık devlet kayıtlarının bireysel gönderilerini içerebilecek bilgiler?”

Bu, editörlerin iletişim bilgilerini içerebilecek yerel haber bültenleri ve benzeri şeyler anlamına gelebilir. Bu, Facebook’un politikasını ihlal ediyor mu? Facebook bu tür bilgileri içeren tüm bağlantıları engellemeli mi?

Bunun Facebook’un denetleme ekipleri için bir zorluk teşkil edebileceği çeşitli durumlar var, bu yüzden daha kesin bir karar istiyor.

Ve belirtildiği gibi, bu aynı zamanda iş analitiği şirketi hiQ Labs’ın LinkedIn’e karşı veri kazıma davasında kullandığı yasal gerekçeye çok benzer, LinkedIn’den topladığı bilgilerin aslında herkese açık olduğunu ve bu nedenle kullanıcı haklarını ihlal etmediğini belirtti. veya bunlara erişerek LinkedIn politikaları. LinkedIn, hiQ Labs’in platformuna erişimini kesmeye çalışıyor. 

Bu, bunu Gözetim Kurulu’nun incelemesi için ilginç ve potansiyel olarak önemli bir vaka haline getirirken, Kurulun bu tür süreçleri yönetme kapasitesinin ve Facebook’un politika yaklaşımını sağlamlaştırmak için nasıl çalışabileceğinin de değerli bir testi olacaktır. Bu konuda daha kesin bir yol belirleyebilirse, bu, Kurul’a daha fazla politika kararı verilmesine yol açabilir – ancak net bir karara varamazsa, bu, uygulanabilirliği hakkında aynı şekilde soruları gündeme getirebilir.

Facebook, yönetim kurulu kararını verdikten sonra, 30 gün içinde önerileri değerlendireceğini ve herkese açık olarak yanıt vereceğini söyledi.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir