Sosyal Medya

Facebook, Instagram’da Sohbet Temaları ve Okundu Bilgileri Dahil Yeni Mesajlaşma Özellikleri Ekliyor

Facebook, İnstagram Direct ve Messenger Kids, yeni, temalı çıkartmalar ve arka planlar, görsel yanıtlar ve IG’DE okundu bilgisi, Geliştirilmiş Ses Kayıt araçları ve güncellenmiş bir arşiv özelliği ile Messenger, Instagram Direct ve Messenger Kids arasında bir dizi yeni mesajlaşma özelliğini tanıttı.

Bu yeni araçların hiçbiri mutlaka çığır açmaz, ancak hepsi etkileşimli sürecinizde yararlı olabilecek ekstra bir şey ekler.

Facebook’un İnstagram Direct sohbetleri için yeni Star Wars temalı arka planlar üzerinde çalıştığını ve bazılarının önümüzdeki 4 Mayıs kutlamalarına bağlı olabileceğini öne sürdüğünü bildirdik.

Şimdi, Facebook bu arka planları resmi olarak başlattı ve ‘Selena: the Series’ için ek yeni temalarla birlikte sohbetlerinizi hem IG’DE hem de Messenger’da özelleştirmenin başka bir yolunu sunuyor.

Gördüğünüz gibi, yeni temalar sohbet arka planlarınızı bu stilize görsel varyasyonlara dönüştürür, bu da her iki franchise hayranları için harika olabilir.

Ayrıca, yeni marka tanıtımına ve Bağlantı fırsatlarına da işaret edebilirler; Facebook, bunları eğlence markalarının hayranlarıyla bağlantı kurması için yeni bir yol olarak potansiyel olarak sunar.

Facebook’un bir sonraki adımı atacağını önerecek hiçbir şey yok ve geçmişte bunun gibi temalı bağlantılar başlattı ve ortak bir promosyon teklifi haline gelmediler. Ancak gelecekte daha büyük ölçekli kampanyalar için ilginç bir ek olabilir.

Messenger veya İnstagram’da yeni Star Wars veya Selena sohbet temalarını etkinleştirmek için sohbet ayarlarınıza gidin ve ‘Tema’ya dokunun, ardından sunulan seçeneklerden birini seçin.

Başka bir temalı ek, API miras ayı için “Asya ve Pasifik Adalılarının çeşitliliğini ve etkisini” kutlayan Messenger ve Messenger Kids üzerinde yeni bir çıkartma setidir.

Bu yeni Çıkartmaların Messenger Kids’e eklenmesi özellikle ilginçtir-Facebook’un açıkladığı gibi:

“Çocuklar, bir dizi Messenger Kids kamera çıkartmasıyla Asya ve Pasifik Adalı ülkelerindeki eşsiz geleneklerin, tarihlerin ve kültürlerin zenginliğini ve çeşitliliğini keşfedebilirler. Ebeveynlerin API kültürleri etrafında çocuklarıyla daha derinlemesine konuşmalarına yardımcı olmak için basit bir çıkartma referans kılavuzu bile oluşturduk.”

Eklenen referans kılavuzu bir eğitim unsuru sağlar-bu nedenle, sadece çocuk görüntüleri için harika bir ek olmak yerine, bu özellik aynı zamanda çocukları mevsimsel, tarihsel olaylara dahil etmenin daha aktif bir yolu olabilecek bir eğitim amacına da hizmet eder.

Başka bir şey olmasa da ilginç bir deney. Messenger Kids API Month stickers’ın yeni kılavuzuna buradan erişebilirsiniz. Daha işlevsel tarafında – belki de daha zorlayıcı olsa da, Facebook da İnstagram Doğrudan okundu ekliyor, böylece insanlar DDS gördük ne olduğunu.

Okundu bilgilerini bilmiyorum. Birçok durumda, endişe için bir mandal gibi görünüyor – ama yine de, mesajınızın ne zaman görüldüğünü bilmek için işlevsel bir değer var. Sadece cevap beklentilerinizin ne olduğuna ve bunun zihinsel tepkinizi nasıl etkilediğine bağlıdır.

Her iki durumda da, şimdi sizi güncel tutmak için var.

İnstagram ayrıca, kullanıcıların DM’YE başka bir fotoğraf veya video ile yanıt vermelerini sağlayacak yeni görsel yanıtlar alıyor.

“Kendi fotoğrafınızla veya videonuzla yanıt vermek için kamera simgesine dokunmanız yeterlidir.”

Bu, ürün sorunlarını teşhis etmede veya akıştaki ürün örnekleriyle yanıt vermede bazı marka işlevlerine sahip olabilir. Örneğin, kullanıcıların size bir öğe gönderdiği ve işletmenizin kataloğunuzdan ücretsiz bir ürünle yanıt verdiği bir moda eşleştirme hizmeti ile yardımcı olabilir.

Burada bir dizi potansiyel kullanım var ve denemek için başka bir tane olabilir. Yeni özellik artık ios’ta mevcut ve Android yakında geliyor.

Facebook, instagram Dm’lerinde de yakında kullanıma sunulacak olan Messenger’da yeni bir tap-to-record işlevi de ekliyor.

“Messenger’da tap-to-record ile eller serbest çalışmayı kolaylaştırıyoruz (ve İnstagram yakında geliyor) artık mikrofonu basılı tutmanıza gerek yok-tap – to-record, diğer şeyleri yaparken mükemmel sesli mesajı oluşturmanıza olanak tanır ve daha erişilebilir bir özellik haline getirir.”

Bu, kullanıcıların sesli mesajlarını kaydetmelerine ve göndermelerine yardımcı olabilecek oldukça basit ama işlevsel bir seçenektir.

Bu, daha geniş bir ses sosyal eğilimi göz önüne alındığında, giderek daha önemli hale geliyor. Facebook, son aylarda ABD’de sesli mesajlaşmada %20’lik bir artış olduğunu belirtti.

Ve son olarak, Facebook ayrıca Gelen Kutusu temizliğini ve yönetimini daha iyi kolaylaştırmak için Messenger’da yeni bir ‘arşivlemek için hızlıca kaydır’ işlemi ekliyor.

Facebook ayrıca, kullanıcıların eski sohbetlerini daha iyi bulmalarını sağlamak için mobil cihazlara yeni bir arşivlenmiş sohbetler klasörü ekliyor.

“Telefonunuzdaki arşivlenmiş konuşmaları manuel olarak aramak yerine, profil fotoğrafınıza dokunun ve arşivlenmiş iş parçacıklarının tam listesi için arşivlenmiş Sohbetler’i seçin.”

Şahsen, bu kısayolları zaman zaman can sıkıcı buluyorum, çünkü her zaman yanlış şeyi arşivliyorum, ancak bu işlemi basitleştirmek, gelen kutunuzu daha yönetilebilir tutmayı ve geçmiş paylaşımlarınızı referans için tutmayı kolaylaştıracaktır.

Belirtildiği gibi, bunların hiçbiri çığır açan değişiklikler değildir, ancak hepsi bir şeyler ekler ve her biri belirli kullanıcılar için belirli bir değere sahip olacaktır.

En ilginç olanı muhtemelen görsel cevaplardır, ancak Messenger Kids stickers’a yapılan eğitici eklemeler de potansiyele sahiptir ve sohbet arka planları da gelecekte marka promosyonları için daha büyük bir anlaşma haline gelebilir.

Her iki durumda da, bazı yeni mesajlaşma konuları. Bu yeni özelliklere erişmek için her uygulamanın en son sürümüne güncelleyin (işletim sisteminizde varsa).

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir