Sosyal Medya

Facebook, Haber Kaynaklarında Sınırlandırdığı Görünen İçeriğe İlişkin Görüşlerini Paylaşıyor

Facebook, son Facebook Dosyaları araştırma raporu serisinin ardından yeni bir PR kriziyle savaşırken , şirket aynı zamanda süreçlerinde daha fazla şeffaflık sağlamaya ve sistemlerinin insanların her gün Haber Kaynaklarında gördüklerine nasıl karar verdiğine dair gözetim sağlamaya çalışıyor.

Bu yılın başlarında Facebook , Haber Kaynağı algoritmasının nasıl çalıştığına dair, erişimi belirleyen temel sıralama öğelerini kapsayan yeni bir açıklayıcı yayınladı . Ve bugün, Facebook başka bir dağıtım genel bakışı paylaştı , bu sefer Akışta sınırlamak istediği, kurallarını ihlal etmeyen, ancak çeşitli nedenlerle daha az erişim görecek gönderi türlerine bakarak.

Facebook’un açıkladığı gibi :

 İçerik dağıtım yönergelerimiz, Haber Kaynağı’nda dağıtımı azaltılan bazı içerik türlerini özetlemektedir. Haber Kaynağı’ndaki sorunlu içeriği azaltmaya yönelik uygulamalarımız, insanların doğrudan geri bildirimlerine yanıt verme, yayıncıları yüksek kaliteli içeriğe yatırım yapmaya ve daha güvenli bir topluluk oluşturmaya teşvik etme değerlerine olan bağlılığımıza dayanmaktadır.”

Listeleme gerçekten herhangi şaşırtıcı yeni bir fikir sunmuyor, ancak Facebook içeriği kısıtlamaları nasıl yaklaştığını göz önünde bulundurulması gereken bazı daha fazla bağlam sağlıyor.

Buradaki ana odak noktası, potansiyel olarak yanıltıcı ve sorunlu içeriktir ve Facebook şu kategorilere giren gönderilerin erişimini azaltmak istiyor:

 • Reklam çiftlikleri – Tamamen trafik sayılarını artırmak için tasarlanmış, reklamlarla dolu sayfalara bağlantılar içeren gönderiler
 • Tıklama tuzağı bağlantıları – Tıklamaları cezbetmek için tasarlanmış yanıltıcı gönderiler
 • Raporlanması veya gizlenmesi muhtemel yorumlar – Facebook’un , geçmiş bilgilere dayanarak insanların gizleneceğini veya rapor edeceğini tahmin ettiği yorumlar
 • Etkileşim tuzağı – Belirli bir harekete geçirici mesaj dışındaki amaçlar için açıkça etkileşim (ör. paylaşımlar, yorumlar, beğeniler) talep eden gönderiler
 • Şüpheli gizleme alan adlarına bağlantılar – Bunlar , açılış sayfasının adını veya web adresini gizleyerek, Facebook’un inceleme süreçlerini atlamaya çalışarak hedeflerini gizleyen alan adlarıdır.
 • Gereksiz kullanıcı verileri isteyen web sitelerine bağlantılar – Bu, içeriği göstermeden önce kişisel bilgi isteyen siteleri içerir
 • Düşük kaliteli tarama deneyimleri – Hatalı veya zayıf mobil ekrana sahip web siteleri
 • Düşük kaliteli yorumlar – Facebook’un sistemi, hiçbir kelime içermeyen (yani yalnızca bir kullanıcı adı etiketi) ve/veya kesip yapıştırılan metin bloklarını içeren yorumları eski sürüme geçirecektir.
 • Düşük kaliteli etkinlikler – Facebook, eksik veya orijinal olmayan davranış belirtileri gösteren Sayfalardan gelen etkinlik listelerinin erişimini azaltacaktır.
 • Düşük kaliteli videolar – Facebook’un statik, animasyonlu, döngüsel, yalnızca anketli veya önceden kaydedilmiş olduğunu tahmin ettiği “canlı yayınlar” olarak yayınlanan videolar ve dinamik ses olmadan “videolar” olarak yüklenen statik görüntüler
 • İstenmeyen posta olduğu tahmin edilen sayfalar – Facebook’un kötü amaçlı yazılım ve/veya kimlik avı dolandırıcılığı işletebileceğini tahmin ettiği sayfalar
 • Sansasyonel sağlık içeriği ve ticari sağlık gönderileri –  “Mucize tedaviler” iddiaları ve sağlıkla ilgili iddialara dayalı ürün veya hizmet satmaya çalışan gönderiler dahil

Bunların hepsi mantıklı ve yasal profilleri ve web sitelerini işletenler için bunların etkileri sınırlı olacaktır – ancak Facebook’un zayıf bir mobil deneyim sağlayan sayfalara erişimi cezalandıracağını belirtmek ilginçtir.

Ayrıca, geçmişte bazı insanların istemeden de olsa aldandığı ‘nişan tuzağı’ kuralına da dikkat çekmekte fayda var.

Uyarınca Facebook , nişan yem, bu bağlamda, ile ilgilidir:

“Belirli bir harekete geçirici mesaj dışındaki amaçlarla (örneğin kayıp kişileri veya mülkleri bulmak için yardım istemek, para toplamak veya dilekçe paylaşmak gibi) açıkça katılım talep eden (oylar, paylaşımlar, yorumlar, etiketler, beğeniler veya diğer tepkiler gibi) gönderiler. Facebook platformunda. Örneğin, bir sorunu destekleyip desteklemediklerini göstermek veya doğal afetler ve yaşamı tehdit eden olaylarla ilgili zamana duyarlı bilgileri paylaşmak için insanlardan etkileşimde bulunmalarını isteyen gönderiler buna dahil değildir. ”

Facebook, kullanıcı geri bildirimlerinin, kullanıcıların bu tür gönderileri beğenmediğini gösterdiğini ve bu gönderileri beğenerek, paylaşarak, yorum yaparak ve diğer eylemlerde bulunarak etkileşimde bulunmalarını sağladığını söylüyor.

Bu aynı zamanda yarışma promosyonlarıyla da yakından ilgilidir ve Facebook’un kuralları şunları belirtir:

“Kişisel Zaman Çizelgeleri ve arkadaş bağlantıları, promosyonları yönetmek için kullanılmamalıdır (ör. “katılmak için Zaman Tünelinizde paylaşın” veya “ek girişler almak için arkadaşınızın Zaman Tünelinde paylaşın” ve “katılmak için arkadaşlarınızı bu gönderiye etiketleyin” izin verilir). ”

Katılım odaklı yarışmalar veya promosyonlar düzenleyenler, tüm bu unsurlar konusunda çok net olduklarından emin olmalıdır.

Buna ek olarak, Facebook ayrıca sınırlı orijinal içeriğe sahip alanlardan, geçmişte doğrulanmış yanlış bilgileri paylaşanlardan ve şeffaf yazarlığı olmayan haber makalelerinden (yazarın adının gönderiye eklenmesi gibi) içeriği düşürür.

Facebook ayrıca, “tıklama boşluğu” yüksek olan alanlardan ve Sayfalardan gelen içeriğin erişimini de sınırlayacaktır:

“Web sitelerinin İnternet’in geri kalanından aldığı trafik miktarına kıyasla, trafiklerinin özellikle orantısız bir miktarını doğrudan Facebook’tan alan web sitelerine bağlantılar. ”

Başka bir deyişle, Facebook algoritmasını spam taktikleri yoluyla oynamaya çalışan Sayfalar, Facebook ayrıca ‘gruplara hiper paylaşım’ yapan kişilerin gönderilerinin erişimini de sınırlar.

“ Tahmin ettiğimiz kişilerden gelen gönderiler, gruplarda çok yüksek sıklıkta gönderi göndermek için birden fazla hesap kullanıyor. Bu gönderilerin spam raporlarıyla yüksek bir korelasyonu var ve bu içeriği görmek istemeyen alakasız kitlelere yüksek erişime sahip bir içerik parçası sağlıyor.”

Bu nedenle, Facebook’un spam gönderenleri yakalamak için çeşitli yolları vardır, ancak meşru yayıncılar için tek gerçek endişe, içerik yaklaşımınızda şeffaflığı sağlamak ve sitenizde kopya içerik kullanmamaktır.

Meşruysanız, zaten bir endişe kaynağı olmamalıdır, ancak açıklığa kavuşturmak için bunlar, Facebook’ta erişiminizin azaldığını görebilecek eylem türleridir.

Facebook’un dağıtım yönergelerinin son unsuru, topluluk güvenliğine ve kullanıcılar için rahatsız edici veya başka şekilde zararlı olabilecek gönderilerin erişimini sınırlamaya bakar.

Buna Facebook’un Topluluk Standartlarını ihlal etme eşiğinde olan içerikler ve cinsel ve/veya şok edici içerik barındıran açılış sayfalarına bağlantılar dahildir.

Yine, bunların çoğu beklediğiniz gibi, burada önemli bir açıklama yok. Ancak, Facebook’un hangi tür gönderilerin daha az erişim görmesi gerektiğine nasıl karar verdiği ve değişen parametrelere göre dağıtımı nasıl sınırlayabileceği konusunda biraz daha bağlam sağlıyor.

Yine, çoğunlukla, meşru kullanıcılar ve sayfalar, gayri meşru ve dolandırıcı kullanım için açıkça geçerli olduğundan, bu kurallar hakkında endişelenmemelidir. Ancak, ilanınızla ilgili olarak ayrıntıları not etmeye ve çeşitli kuralları dikkate almaya değer.

Demek istediğim, Facebook zaten Sayfa gönderilerinin erişimini hedef kitlenizin tek haneli yüzdeleriyle sınırlandırıyor, bu nedenle ihtiyacınız olan son şey, istemeden kurallarını ihlal etmek ve sonuç olarak daha da az erişim görmek.

Bir göz atmaya ve yaklaşımınızı göz önünde bulundurmaya ve içeriğinizin ve sürecinizin Facebook’un çeşitli parametrelerini bozmamasını sağlamaya değer.

Facebook’un tam İçerik Dağıtım Yönergelerine buradan göz atabilirsiniz .

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir