Sosyal Medya

Facebook, Gözetim Kurulu Kararlarına ve Eylemlerine Yeni Genel Bakış Sunuyor

Facebook’un bağımsız Gözetim Kurulu projesinin etrafındaki büyük soru , her zaman gerçekte ne kadar etkisi olabileceği ve Facebook’un daha tartışmalı politikalarını geliştirmesini gerçekten sağlayabilecek mi?

Temel kavram mantıklıdır – Facebook, içerik kararlarının gözden geçirilmesi için başka bir seçenek sunmak için çeşitli alanlardan bir grup uzman kurmuştur; bu, esasen Facebook kullanıcılarına bu konuda daha fazla adalet ve tarafsızlık aramaları için bir araç sağlarken ek olarak rehberlik sağlar. Facebook’un politika kararları için.

Dan – Facebook bu cephede etti muhtelif zorluklar göz önüne alındığında karşıtı konuşma izin için eski Cumhurbaşkanı ‘sansür’ – Bu fena halde gerekli olduğunu kabul eder birçok fakat teknik olarak, Facebook Gözetimi Kurulu’nun kararlarının herhangi yürürlüğe zorunda değildir.

Öyle mi? Facebook, Kurulun tavsiyelerini uyguluyor mu – ve bu, yaklaşımını iyileştirmeye yardımcı oluyor mu?

Facebook’un yeni Gözetim Kurulu üç aylık güncellemesi , şimdiye kadar Kurul eylemlerinin tam kapsamını ve Facebook’un tavsiyelerine nasıl yanıt verdiğini ana hatlarıyla belirterek, bu konuda yeni bir şeffaflık düzeyi sağlar.

Görünen o ki, Gözetim Kurulu Facebook’un sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı oluyor.

2021’in ilk çeyreğinde, Gözetim Kurulu altı vakaya dayalı 18 tavsiye yayınladı ve Facebook bunlardan 14’ünü tamamen veya kısmen uyguluyor.

“[Biz] hâlâ üçünü uygulamanın fizibilitesini değerlendiriyoruz ve birinde herhangi bir işlem yapmıyoruz. Kurulun tavsiyelerinin boyutu ve kapsamı, kurulu oluşturduğumuzda ilk olarak öngördüğümüz politika rehberliğinin ötesine geçiyor ve birçoğu birden fazla müdahale gerektiriyor. aylık veya çok yıllı yatırımlar.”

Bu münferit vaka notlarına ek olarak, Facebook ayrıca Kurul’a içerik kararı vakalarından 26’sını – platform kurallarıyla ilgili olanlar – arasından yönetim kurulunun üçünü seçtiği – değerlendirmeye çağırdı.

Bu üç vaka alanı aşağıdakilerle ilgilidir:

Sözde COVID-19 tedavileriyle ilgili bir vaka
Dini inançlara dayalı bir örtülü tehdit vakası
Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabının süresiz olarak askıya alınması kararına ilişkin dava
Duymuş olabileceğiniz son karar , diğer kararlar Facebook’a genel platform kuralları ve düzenlemeleri için daha fazla rehberlik sağladı, bu da ona daha fazla fikir verecek – ve ideal olarak Facebook’un ne yapacağı konusunda daha dengeli, nüanslı kurallar oluşturmasına yol açacak ve platformlarında kabul etmeyecektir.

Tabii ki, bu asla herkesi memnun etmeyecek. Bazı kullanıcılar bu tür kuralları sansür gibi görecek, bazıları ise Facebook’un kullanıcıları korumak için daha fazlasını yapması gerektiğini söyleyecek.

Her zaman her şeyi doğru yapamıyor, ancak bu bağımsız uzman görüşlerinin eklenmesi ideal olarak Facebook’un toplumsal beklentilerle daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olacak ve platformun potansiyel olumsuz etkisini azaltarak bazılarını güçlendirmeye yardımcı olacak. daha tartışmalı ve bölücü unsurlar.

Facebook, politika ihlalleri için geliştirilmiş açıklamalar ve otomasyonun uygulamaya dahil olup olmadığını insanlara söylemenin etkisini değerlendirmek için yeni testler de dahil olmak üzere, bu kılavuzun bir sonucu olarak zaten çeşitli yükseltmeler uyguladığını söylüyor. Facebook, Tehlikeli Kuruluşlar ve Bireyler politikasını da güncellediğini, “farklı önem dereceleri için üç katmanlı içerik yaptırımı oluşturduğunu ve anahtar terimlerin tanımlarını eklediğini” söyledi.

Dolayısıyla Gözetim Kurulu, platformun politika yaklaşımını daha iyi şekillendirmeye yardımcı olan dış bakış açısıyla bir etki yaratıyor.

Bu, benzerlerini uygulamak isteyen daha fazla platforma veya düzenleyici kuruma yol açabilir – bu gerçekten Facebook’un Gözetim Kurulu projesinin konusu. Facebook, platformunda nelere izin verilip verilmediğine dair kuralları koyan kişi olmak istemiyor, tüm dijital platformların aynı kurallara ve yaptırıma tabi olmasını istiyor ki bu ancak böyle bağımsız değerlendirmelerle gerçekleşebilir.

Gözetim Kurulu, gerçekten Facebook’un bunun nasıl işe yarayabileceğini gösteren deneyidir ve nihayetinde, düzenleme için bir çerçeve sağlayabilir ve çevrimiçi söylemi geliştirebilir.

Buradaki sonuçlar, o geleceğe yönelik bir bakış açısıyla, bu süreç hakkında bir miktar fikir vermektedir.

Ve en azından bu erken bulgulara dayanarak bazı sözler veriyorlar.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir