Sosyal Medya

Facebook, Etkili Video İçeriğinin Temel Unsurlarına İlişkin Yeni Görüşler Paylaşıyor

Pek çok rapordan ve birçok uzmandan kuşkusuz okuduğunuz gibi, video, daha fazla insanın video içeriğiyle etkileşime girmesi ve onu hem eğlence hem de ürün araştırmasının bir biçimi olarak aramasıyla modern dijital pazarlama yaklaşımlarında önemli bir unsurdur. 

Ancak yalnızca video içeriği oluşturmak ve yüklemek yeterli değildir – yanıtları en üst düzeye çıkarmak için videolarınızın ilgi çekici, yaratıcı olması, izleyicilerin dikkatini çekmesi ve insanları izlemeye devam etmesi gerekir.

Ve bu çok daha zor bir değerlendirme. Daha çekici video klipleri nasıl oluşturursunuz ve video yaklaşımınıza dahil etmeniz gereken temel unsurlar nelerdir?

Bu konuda daha fazla fikir sağlamak için son zamanlarda pazarlama ölçüm firması Analitik Ortakları ile ortaklık Facebook ve ajans Laboratuar, ve pazarlamacılar büyük bir kesik oluşturur-video içerik oluşturmak ne kadar etkili video yaklaşımlar içine yeni bir çalışma yapmak için bir anlayış ve izleyici tepkisi en üst seviyeye çıkarır.

İlk olarak, rapor, video içeriğinin artan yatırım getirisi potansiyeline dikkat çekiyor ve bu da artık statik görüntü yayınlarından önemli ölçüde daha iyi yanıt veriyor.

Rapora göre:

“Bir süredir, analitik Ortaklar araştırması, çoğu dijital faaliyetin çok yüksek kısa vadeli yatırım getirisini (ROI) göstermiştir. Benzer şekilde, hangi ekranda olursa olsun, videonun çok yüksek uzun vadeli yatırım getirisini gözlemledik. Tarihsel olarak, sosyal medya kısa vadeli yatırım getirisini artırmak için yüksek oranlar veriyor, ancak çevre hızla değişiyor. Uzun bir süre boyunca, sosyal medya beslemeleri büyük ölçüde statik görüntülerle dolduruldu. Ancak bugün, örneğin Facebook’taki video etkinliği yükselişte.”

Videonun artan kullanımı, bu tür içerikler için daha yüksek uzun vadeli değere yol açmıştır-ancak yine de, tüm videolar eşit oluşturulmaz, bazıları büyük tepki verir ve diğerleri düz düşer.

Peki, video pazarlama performansını iyileştiren temel unsurlar nelerdir?

Geniş anlamda, rapor, creative’in yürütme öğeleriyle (reklam planlaması, hedefleme, vb.) kilit sürücü olduğunu not eder. Çok daha az önemli bir husus.

Ama elbette, bu oldukça geniş bir unsurdur-bu tanımda en iyi uygulama yaratıcılığını nasıl tanımlarsınız?

Bunu yapmak için, laboratuvar ekibi, göreceli performanslarına göre çeşitli video öğelerini değerlendirmek için yeni bir ölçüm puan kartı oluşturdu.

“Etkinlik puan kartı, reklamverenlerin sonuç almak için çevrimiçi videonun en temel bileşenlerini optimize etmelerine yardımcı olabilir. Bu çerçeve, hem sıfırdan bir yaratıcı oluşturmak hem de çevrimiçi formatta başarılı olmak için mevcut bir yaratıcıyı özelleştirmek için kullanılmıştır. Bu çerçevede 11 en iyi uygulama ilkesi vardır.”

Çerçevenin ilk yedi temel öğesi, tüm video reklamlarına dahil edilmesi gereken temel öğelerle ilgilidir.

Tam kılavuz, her yönüyle ilgili daha spesifik notlar ve açıklayıcıların yanı sıra, bu unsurların nasıl uygulamaya konulduğunun altını çizen ve markalar için önemli sonuçların elde edilmesine yardımcı olan vaka çalışmalarını içerir.

Ve yaratıcılığı kuralcı bir sürece ayırmak zor olsa da, burada listelenen önlemler, video yaklaşımınız için araştırma destekli ve içerik performansınızı artıracak bazı özel planlama noktaları sağlar.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir