Sosyal Medya

Facebook, Bir sonraki bağlantı değişimine odaklanırken yeni bir Metaverse proje grubu oluşturuyor

Dijital bağlantıdaki bir sonraki büyük değişime doğru bakarken Facebook, yaratıcı araçlar, sanal çerçeveler, gelişmiş sosyal özellikler ve daha fazlasını içeren platformun gelişen alanda daha geniş yönünü oluşturmaya odaklanacak yeni bir Metaverse ürün grubu kurdu.

Facebook Reality Labs (FRL) şefi Andrew Bosworth tarafından açıklandığı gibi

” FRL yıllardır dijital alanlarda varlık sağlayan ürünler oluşturmaya odaklandı. Bugün Portal ve Oculus, fiziksel mesafeden bağımsız olarak sizi başka biriyle bir odaya veya yeni sanal dünyalara ve deneyimlere ışınlayabilir. Ancak tam vizyonumuza ulaşmak için arasında Metaverse , biz de bu uzaylar arasındaki bağ dokusunu oluşturmak gerekir – bir sonraki için evlerinin bir odasında geçiş gibi, aynı kolaylıkla aralarındaki fizik ve hareket sınırlamalarını kaldırmak böylece “.

Yeni proje grubu, Sosyal Ağ için artık temel odak noktası haline gelen anahtar parametreleri oluşturmak için çalışacak.

Belirtildiği gibi, Facebook dijital bağlantının bir sonraki aşamasına bakarken, Metaverse konsepti, dijital benliğinize dayalı tamamen yeni çevrimiçi etkileşim biçimlerini kolaylaştırmaya çalışan platformla birlikte önemli bir rol oynamaya hazırlanıyor.

Metaverse, temel anlamda, dijital kişiliğinizin tamamen yeni bir alanda çeşitli şekillerde var olabileceği ve etkileşimde bulunabileceği sanal bir alandır. Second Life ve gelişen VR alanı gibi projeler de dahil olmak üzere zaman içinde bunun çeşitli yinelemeleri geliştirilmiştir, ancak Metaverse aynı şeyin daha kapsamlı bir versiyonudur ve nihayetinde kendinizi oradaymışsınız gibi hissedebilirsiniz. aslında daha geniş bir dijital alanda başkalarıyla birlikte mevcut.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz hafta The Verge ile yaptığı röportajda Metaverse’in şirketin planlarındaki önemini ortaya koydu .

Gereğince Zuckerberg :

” Metaverse, birçok şirketi – tüm endüstriyi kapsayan bir vizyondur. Bunu mobil internetin halefi olarak düşünebilirsiniz. Ve kesinlikle herhangi bir şirketin inşa edeceği bir şey değil, ama bence dünyamızın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bir sonraki bölüm, diğer birçok şirket, yaratıcı ve geliştirici ile ortaklaşa olarak, bunu inşa etmeye umarım katkıda bulunacaktır.”

Hatta Zuckerberg, önümüzdeki beş yıl içinde Facebook’un, Facebook’un çeşitli araçlarını ve platformlarını daha geniş, her şeyi kapsayan bir deneyime dahil edecek şekilde ayarlanmış bir “Metaverse şirketine” dönüşeceğini öngördüğünü bile kaydetti .

Facebook’un zaten günlük yaşamlarımız ve girdilerimiz üzerinde sahip olduğu önemli güç göz önüne alındığında, bu da bir endişe düzeyine yol açabilir. Ancak bu Zuckerberg’in büyük vizyonu ve bu yeni proje grubu, bir sonraki aşamaya doğru gelişmek ve ilerlemekle görevlendirilecek.

Bu vurgunun ve Facebook’un projeye verdiği önemi daha da vurgulayarak, yeni gruba bazı üst düzey şirket liderleri tahsis edildi.

“Çabalarımızı odaklamak ve bu vizyona ulaşmak için, bu temel çalışmanın bazılarını yeni Metaverse PG altında yürüten ekipleri bir araya getiriyoruz . Instagram’dan bize katılan Vishal Shah’ı bu yeni liderin liderliğini yapmaktan heyecan duyuyorum. ürün grubu; FB Gaming’den aramıza katılan Vivek Sharma, Horizon ekiplerine liderlik edecek ve FB Gaming’den de katılan Oculus OG Jason Rubin, Vivek ve FB Gaming ortaklarıyla genişleme çalışmalarına devam ederken İçerik ekibine liderlik edecek. Facebook’un oyun platformlarının boyutu ve yetenekleri.”

Özellikle Shah, Instagram’ın yaratıcı araçlarını geliştirmede önemli bir rol oynadı ve şimdi bu daha büyük aşamaya geçecek.

Bu iddialı bir proje ve Metaverse konseptinin nasıl gelişeceğini kesin olarak bilmediğimiz göz önüne alındığında, birçok açıdan bilinmeyen olduğu için hala büyük ölçüde kavramsal hissediyor.

Dan – Ama birçok açıdan, gelişmektedir eTicaret genişlemesi için AR evrimi patlama için sanal giysiler ve kıyafetler ve VR içine dallanma. Bu unsurların her biri kendi içinde büyük bir potansiyele sahiptir ve Metaverse hepsini bir tekillikte birleştirmeye, ifade, yaratıcılık, bağlantı ve daha fazlası için fırsatları daha da genişletmeye çalışacaktır.

Bu büyük, büyük bir kavram, bu yüzden Facebook buna çok önem veriyor. Ve bunu henüz tasavvur edemeseniz de, yakında çok net ve mevcut olacak.

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir