Sosyal Medya

Facebook, AR/VR Gelişmelerine Odaklanmak İçin Beyin Kontrollü Arayüz Araştırmalarını Durdurdu

Tamam, rahatlayabilirsiniz, Facebook artık düşüncelerinizi okumaya çalışmıyor. 

Neyse, doğrudan değil.

Bu haftanın başlarında, UCSF’den araştırmacılar,  hareket edemeyen veya konuşamayan bir hastanın yalnızca düşüncelerini kullanarak bir bilgisayar ekranında kelimeler ve cümleler oluşturmasını sağlama konusundaki en son atılımlarını paylaştılar .

Videoda açıklandığı gibi, süreç, bir zamanlar ses yolunu kontrol eden adamın beynindeki sinyalleri çözen implante edilmiş bir cihaz aracılığıyla etkinleştirilir. Facebook Reality Labs , 2017’de F8 konferansında  ön izlemesini yaptığı teknolojinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı . 

Facebook F8 sunumu

Bu da o sırada birkaç kişiyi korkuttu. Facebook zaten ne paylaştığınızı, kimlerle ilişki kurduğunuzu, nelerle ilgilendiğinizi biliyor, bu da psikolojik yapınızla ilgili çok doğru tahminler yapmak için yeterli . Ancak bir gün, kelimenin tam anlamıyla beyninizde olabilir – sadece düşünerek bir durum güncellemesi yayınlayabilirsiniz.

Bunu hayal et.

Eh, hayal etmeye devam etmeniz gerekecek, çünkü UCSF’nin bu son ilerlemesiyle Facebook, dijital zihin okuma yarışından çıktığını söylüyor.

Gereğince Facebook :

“Başa takılan optik BCI teknolojilerinin uzun vadeli potansiyeline hâlâ inanıyor olsak da, acil çabalarımızı pazara daha yakın bir yolu olan farklı bir sinirsel arayüz yaklaşımına odaklamaya karar verdik: Elektromiyografi.  Bu göz önüne alındığında, artık insanların sadece söylemek istedikleri kelimeleri hayal ederek yazmasına izin verecek sessiz, istilacı olmayan bir konuşma arayüzü geliştirmek için bir araştırma yolu izlemiyoruz.”

Bu nedenle Facebook, bunun yerine, muhtemelen Facebook Watch cihazına bağlı olan AR için daha pratik, fiziksel kontrollere ve gelişen AR gözlüklerine odaklanacak . Bu, ürün ve iş teklifleriyle daha iyi uyum sağlayan bir proje açısından mantıklı. Ancak yine de Facebook, beyin okuma projesiyle hala temas halinde olacağını ve daha sonraki bir aşamada alana yeniden girmeyi düşünebileceğini belirtiyor.

Gerçekçi olarak, Facebook’un böyle bir projeye eklenmesi muhtemelen aşırı derecede faydalı değildir, çünkü veri gizliliği ve paylaşımı ile olan ilişkiler ve Facebook’un reklam hedefleme için bunları kullanma şekli, muhtemelen bu tür teknolojinin daha geniş hedefleriyle uyumlu değildir.

Yani bir Neandertal, bir Luddite gibi aptal Facebook ve Instagram güncellemelerinizi yazmak için yine de aptal yaşlı parmaklarınızı kullanmak zorunda kalacaksınız.

Ama sonra tekrar, aklınıza bir Facebook çipi yerleştirmek için gerçekten kaydolacak mıydınız?

Facebook, ekibinin BCI yazılımını açık kaynaklı hale getirdiğini  ve yeni kullanım durumlarının geliştirilmesine yardımcı olmak için başa takılan donanım prototiplerini önemli araştırmacılar ve diğer meslektaşlarıyla paylaşacağını söylüyor .

Bu, Facebook’un beyin tercümanını etkili bir şekilde dinlendirecek. Şimdilik. Bir sonraki vardiyaya kadar. 

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir