Sosyal Medya Web

Clubhouse Sonunda Android Sürümünü Başlattı – Ama Çok Geç mi?

Biraz zaman aldı – ve hiç şüphesiz Clubhouse HQ’da biraz karıştırıldı – ancak nihayet, sesli sosyal platformun bir Android sürümü şu an için sınırlı beta olarak mevcut ve yakında daha geniş bir lansman yapılacak.

Clubhouse tarafından açıklandığı gibi :

“Bugün, Android için Clubhouse’un hemen beta sürümüne geçmeye başlayacağını paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Bugün ABD ile aşamalı olarak başlayacağız, ardından diğer İngilizce konuşan ülkeler ve ardından dünyanın geri kalanı. Bir sonraki planımız Birkaç hafta topluluktan geri bildirim toplamak, gördüğümüz sorunları düzeltmek ve daha geniş bir şekilde sunmadan önce ödemeler ve kulüp oluşturma gibi birkaç son özellik eklemeye çalışmaktır. “

Clubhouse’un Android uygulamasının, diğerlerinin yanı sıra konuları takip etme seçeneklerinin olmaması, kulüp oluşturamama veya yönetememe ve adınızı güncelleme veya uygulama içinde kullanıcı adınızı güncelleme kapasitesi dahil olmak üzere bazı önemli sınırlamaları vardır. Ama nihayet burada, uzun zamandır geliyor ve uygulamanın geliştirilmesinin bir sonraki aşaması için kritik bir adım.

Clubhouse’un bir Android uygulamasının olmaması, son zamanlarda önemli bir büyüme engeli haline geldi; Twitter , Facebook ve Instagram’ın tümü, Clubhouse’un potansiyel Android kullanıcı kullanımını yavaşlatabilecek Clubhouse benzeri sesli sosyal seçenekler ekliyor. İstediğiniz tüm sesli sosyal odaları, zaten aşina olduğunuz uygulamalarda – şu anda cihazınızda mevcut – ayarlayabiliyorsanız, hayatınızda Clubhouse’a gerçekten ihtiyacınız var mı?

Sesli sosyal araçların artan çeşitliliği şimdi bunu gerçek bir soru haline getirdi ve Clubhouse sesli sosyal trendin başlangıcını oluşturmuş olsa da, bu yeni teklifler onu çeşitli şekillerde iyileştiriyor ve bu durum, bundan yararlanmak isteyen Clubhouse için büyük bir zorluk teşkil ediyor. erken ivme kazanır ve kitle büyümesini en üst düzeye çıkarır.

Zaten yavaşlayan – Sensor Tower’dan alınan verilere göre , Clubhouse’un toplam indirme sayısı Şubat ayında 9,6 milyona ulaştıktan sonra Mart ayında% 72 düştü.

Aynı düşüş eğilimini uygulamanın günlük indirme sıralamasında da görebilirsiniz : 


günlük kategori derecelendirmeleri

Gördüğünüz gibi, Clubhouse hala indirme sayılarında küçük artışlar görürken, buradaki düşüş eğilimi açık.

Bu, büyük ölçüde bir Android uygulamasının olmamasına (tabii ki bunlar sadece iOS numaraları olsa da), daha önce belirtildiği gibi sesli sosyal alanda artan rekabet ve Clubhouse’un her ikisi de iyileştirmek için tasarlanan yalnızca davetle yaklaşımına bağlanabilir. FOMO faktörü ve uygulamaya olan ilgiyi artırırken, aynı zamanda Clubhouse sunucularındaki stresi azaltır. 

Yeni Android sürümü için hala yürürlükte olacak:   

“Büyümeyi ölçülü tutma çabasının bir parçası olarak, her yeni topluluk üyesinin birkaç yakın arkadaşı getirmesini sağlayarak bekleme listesi ve davet sistemini devam ettireceğiz. Yaza giderken ve arka ucu genişletmeye devam ederken , iOS bekleme listesinden milyonlarca kişiyi daha fazla ağırlamayı, dil desteğini genişletmeyi ve daha fazla erişilebilirlik özelliği ekleyerek daha da açılmaya başlamayı planlıyoruz, böylece dünya çapındaki insanlar Clubhouse’u kendilerine özgü bir şekilde deneyimleyebilirler. “

Bu, bir zamanlar Clubhouse’un en önemli büyüme özelliklerinden biriydi, sadece davetli yaklaşımı ile Clubhouse istenen bir dijital ürünü davet ediyor, hatta birçoğu eBay’de gülünç fiyatlar karşılığında açık artırmaya çıkarılıyor. Ancak olay yerine daha fazla sesli sosyal seçenek geldikçe, bu artık bir sınırlama haline geldi – ancak aynı zamanda pratik bir amaca hizmet ediyor, ancak Clubhouse ayrıca açıklıyor:  

“Bu yılın başlarında, dünyanın her yerinden insanlar arkadaşlarını beklediğimizden daha hızlı davet etmeye başladıkça Clubhouse çok hızlı bir şekilde büyümeye başladı. Yükün sistemlerimizi zorlamasıyla sunucu kesintilerine ve bildirim hatalarının yaygınlaşmasına neden olduğu için bunun dezavantajları vardı. İlk keşif algoritmalarımızın sınırları. Odağımızı normalde odaklanmak istediğimiz topluluk buluşmaları ve ürün özellikleri yerine işe alma, düzeltme ve şirket oluşturmaya kaydırmamızı sağladı. uzun vadede topluma çok daha iyi hizmet etmemize yardımcı olacak. “

Bu, rakiplerinin sahip olmadığı bir sorundur, çünkü çoğu, çok katılımcılı video akışlarını barındıracak altyapıyı zaten oluşturmuştur; yani, eğer varsa, video araçlarını yalnızca sese düşürmek, veri yükleme açısından bir adım geri adımdır. Clubhouse yetişmek için çalışırken. Bu, Clubhouse ekibine büyümeyi hızlandırmak için altyapıya yoğun bir şekilde yatırım yapma konusunda daha fazla baskı uygular, ki bunu hala yapabilir, ancak Clubhouse’un da belirttiği gibi, ani büyümesi sistemlerini önemli ölçüde zorladı.

Daha geniş bir alana açılamazsa ve öneri algoritmalarını en üst düzeye çıkaramazsa, daha geniş erişim, daha iyi, daha kişisel olarak uyumlu algoritmalar ve daha güçlü bir konumdan başlayan daha büyük platformların yerini alma riski büyüktür ve geliştirilmiş ses özellikleri. Ve bu araçlar her gün güncelleniyor ve geliştiriliyor.

Clubhouse, Android uygulamasının gelmesine rağmen daha büyük oyunculara ayak uydurabilir mi?

Önemli olan iki şeye bağlıdır: içerik oluşturucu teşvikleri ve algoritma hassaslaştırması.

İlkinde Clubhouse, Creator Accelerator programının ilk tur finalistlerini duyurdu ve bu program sonunda 20 Clubhouse temelli projenin konseptlerini geliştirmeye yardımcı olmak için eğitim, finansman ve destek alacağını görecek. Bu, ideal olarak, platformun en iyi yayıncılarının çoğunu uygulamayla aynı hizada tutmasına yardımcı olurken, Clubhouse ayrıca yayıncıları ve izleyicileri tekrar tekrar geri gelmelerini sağlamak için teşvik sistemleri oluşturmanın başka bir yolu olarak içerik oluşturucu ödemeleri üzerinde çalışıyor .

İkincisi, birçok kullanıcı, bu aşamada bile, ilgi alanlarına uygun Clubhouse odaları bulmanın giderek daha zor hale geldiğini belirtti. Uygulama daha fazla insana açıldıkça bu durum daha da kötüleşecek, bu nedenle Clubhouse, her bir kullanıcının aktif kalmasını sağlamak için kendisiyle en alakalı içeriğe karşı uyarılmasını sağlamak için algoritma araçları üzerinde çalışması gerekiyor – ve tekrar geri dönüyor uygulamaya.

Clubhouse’un belirttiği gibi,  sistemlerini iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanıcı profillerine  ve LCV araçlarına yakın zamanda planlanmış oda listeleri eklerken, bunun üzerinde çalışıyor . Bu, daha fazla kullanıcı erişim sağladıkça giderek daha karmaşık bir teknolojik süreç haline gelecektir, ancak Clubhouse daha iyi kaynaklara sahip rakipleriyle rekabet etmeye devam etmek istiyorsa, izleyici katılımını en üst düzeye çıkarmak için bu öğeye yoğun bir şekilde yatırım yapması gerekecektir.

TikTok bu şekilde takılıp kaldı ve sosyal alanda önemli bir rakip haline geldi. Her TikTok klibi tam ekran olduğundan, TikTok her bir klibe göre kullanıcı ilgi alanlarını daha iyi belirleyebilir ve TikTok ekibi, her klibin içeriğine dayalı bir dizi ölçüm faktörü oluşturmaya çalıştı ve bu da ona yardımcı oldu. Son derece duyarlı ve son derece rafine edilmiş bir kişiselleştirme algoritması oluşturarak kullanıcıları içine çekebilir ve saatlerce geri gelmelerini ve video klipleri arasında gezinmelerini sağlar.

Clubhouse, bu açıdan TikTok ile aynı avantajlara sahip değildir, ancak her bir kişinin ziyaret ettiği odalar arasında, her birinde ne kadar zaman geçirdikleri, düzenli olarak dinledikleri kişiler arasında bağlantı kurmaya çalışabilir. Bu faktörleri kullanarak, Clubhouse Etkili bir kişisel öneri algoritması oluşturabilir ve bu algoritmanın zamanla daha önemli bir sesli sosyal seçenek haline geldiğini görebilir.

Ancak önünüzdeki yol kolay değil ve Clubhouse, ayak uydurmak için çalıştığı için zaten gerilmiş gibi görünüyor.

İlgili içerik oluşturucular ve diğer, eski sosyal uygulamaların bu aşamada sahip olmadığı ‘harika bir faktör’ ile birlikte adanmış bir izleyici kitlesi ve genişleyen erişimiyle yine de kazanabilir.

Ancak zorluk önemli ve artıyor.

Umarım, programın biraz ilerisinde bir Android uygulamasının gelmesi, Clubhouse ekibi için daha iyi şeylerin geleceğinin bir işaretidir. 

Android kullanıcıları yapabilirsiniz Android için Clubhouse indirmek ve size kullanıma sunulduğunda uyarılmak için şimdi kaydolun uygulamanın Android sürümü hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz ederken, burada .

Author

Mustafa Özalp

Türkiye'nin Sosyal Medya Rezervini Karşılayan Adam

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir